Studia podyplomowe w zakresie edukacji włączającej są dosyć popularną formą doskonalenia zawodowego nauczycieli. Sprawdź, czy osoba z takimi kwalifikacjami może zajmować stanowisko nauczyciela wspomagającego bądź prowadzić zajęcia rewalidacyjne.
Czy osoba z kwalifikacjami w zakresie edukacji włączającej może zajmować stanowisko nauczyciela wspomagającego? Konieczne jest tu sięgnięcie do standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela pedagoga specjalnego, nauczyciela logopedy i nauczyciela prowadzącego zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, Otóż standard 1.1 pkt 1 lit. f ma zastosowanie do kształcenia przygotowującego w zakresie edukacji włączającej. W związku z tym nauczyciel, który ukończy studia w takim zakresie, spełnia kryterium przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej, zgodnie z § 7 ust. 1-3 rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r. Może więc zajmować stanowisko nauczyciela wspomagającego.
Natomiast w odniesieniu do kwalifikacji osób prowadzących zajęcia rewalidacyjne z uczniami, dyrektor musi ocenić czy są to kwalifikacje wystarczające w odniesieniu do wymagań określonych w § 23 ust. 1 rozporządzenia MEN z 1 sierpnia 2017 r. Otóż kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych, uwzględniających indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów niepełnosprawnych posiada osoba, która ma kwalifikacje określone w § 15 ust. 3rozporządzenia MEN z 1 sierpnia 2017 r., tj. osoba, która:
w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności uczniów.
Innymi słowy, nauczyciel musi spełniać kryterium przygotowania w zakresie niepełnosprawności ucznia.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń