Od 1 września 2022 r. w szkołach ponadpodstawowych realizowany będzie nowy przedmiot historia i teraźniejszość. Mimo wcześniejszych wyjaśnień ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki, dyrektorzy i nauczyciele zgłaszali wątpliwości dotyczące kwalifikacji, jakie muszą posiadać nauczyciele tego przedmiotu. W związku z tym, w odpowiedzi na interpelację nr 34318 MEiN udzieliło kolejnych wyjaśnień. Sprawdź, którzy nauczyciele mogą uczyć przedmiotu historia i teraźniejszość. Przypominamy, że dla cyklu kształcenia rozpoczynającego się w roku szkolnym 2022/2023 historia i teraźniejszość zastąpi wiedzę o społeczeństwie.
Kwalifikacje do nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość posiadają nauczyciele, którzy mają kwalifikacje do nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie.Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela określone są w rozporządzeniu MEN z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela przedmiotów: wiedza o społeczeństwie oraz historia i teraźniejszość w szkołach posiada m. in. osoba, która ukończyła:
Ustalenie, czy ukończony kierunek studiów (gdy nie odpowiada on ściśle nauczanemu przedmiotowi) daje wystarczające kwalifikacje należy do dyrektora szkoły, który jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Do jego kompetencji należy podejmowanie określonych przepisami prawa decyzji w zakresie spraw pracowniczych.
Konstrukcja powyższego przepisu umożliwia powierzenie nauczania przedmiotów: wiedza o społeczeństwie i historia i teraźniejszość absolwentom studiów na kierunku historia oraz innych kierunków realizowanych w ramach nauk społecznych np. w dyscyplinie nauki o polityce i administracji.
O ile nie budzi wątpliwości to, że nowego przedmiotu będą mogli uczyć nauczyciele mający kwalifikacje do nauczania historii oraz wiedzy o społeczeństwie w szkołach ponadpodstawowych, o tyle nie było jasne czy taka możliwość dotyczy nauczycieli uczących tylko wiedzy o społeczeństwie. W opinii MEiN dyrektor może powierzyć tym nauczycielom prowadzenie HiT.
W odpowiedzi na interpelację nr 34318 wskazano: w przypadku nauczycieli uczących wyłącznie wiedzy o społeczeństwie wydaje się zasadne przyjęcie stanowiska, że ocena kwalifikacji nauczyciela powinna być dokonywana przez dyrektora szkoły z uwzględnieniem zakresu kształcenia zrealizowanego na studiach i zakresu treści podstawy programowej nowego przedmiotu.
Źródło:
Opracowanie: Marta Wysocka
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń