Nauczyciele powołani do zespołów nadzorujących egzaminy, w tym egzamin ósmoklasisty, wykonują dodatkowe czynności służbowe, pozostając jednak w zatrudnieniu w szkole macierzystej. Czy tę pracę można zakwalifikować jako pracę w godzinach ponadwymiarowych? Co z godzinami ponadwymiarowymi, których nie przepracowali w szkole z powodu powołania do zespołu nadzorującego? Te pytania w ostatnim czasie nurtują naszych Czytelników. Odpowiedzi na nie w artykule.
W ramach innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły nauczyciel jest obowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu egzaminu:
ósmoklasisty,
zawodowego,
potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie
maturalnego - z wyjątkiem części ustnej.
Niewątpliwie nauczycielowi należy wypłacić pensję w ramach pełnego etatu. Pensja ta bowiem przysługuje nauczycielowi z góry (art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela).
Inaczej będzie jednak w przypadku godzin przekraczających wymiar zajęć, czyli godzin ponadwymiarowych. Jeżeli godziny te nie zostały zrealizowane, to wynagrodzenie za nie powinno być płatne jedynie z tytułu gotowości do pracy.
Z zasady wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, zaś za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy poszczególne przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 Kodeksu pracy w zw. z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela, wyrok WSA z 27 listopada 2009 r. IV SA/Gl 364/09). Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas nieprzepracowany, jeżeli był wówczas gotów do ich wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy (art. 81 § 1 Kodeksu Pracy).
Jak zatem zdefiniować gotowość do pracy? Nie pozostaje nic innego, jak odwołanie się do aktualnego orzecznictwa sądowego. Z niego można wywnioskować, że gotowość do pracy występuje, gdy:
Pracownik nie mógł wykonywać pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy
Istnieje zamiar wykonywania pracy
Istnieje realna możliwość wykonywania pracy
Pracownik uzewnętrznia wolę świadczenia pracy
Pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy przez cały czas niemożności wykonywania pracy.
Co istotne kwestii płatności wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe niestety nie może rozstrzygać organ prowadzący w regulaminie wynagradzania, którego zakres regulacji ogranicza się wyłącznie do szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe (art. 30 ust. 6 pkt 2 Karty Nauczyciela, wyrok WSA w Olsztynie z 24 czerwca 2008 r. II SA/Ol 329/08).
Reasumując, nauczycielowi nie należy wypłacać wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe nieprzepracowane z uwagi na egzaminy w szkole, w tym sprawdzian ósmoklasisty.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń