Nie zawsze dyrektorowi kończącemu kadencję uda się wykorzystać cały urlop wypoczynkowy do ostatniego dnia pełnienia funkcji kierowniczej. To samo dotyczy nauczycieli pełniących funkcje kierownicze. Sprawdź, według jakich zasad przysługuje wówczas urlop wypoczynkowy dyrektora kończącego kadencję i odpowiednio nauczycieli z innymi funkcjami kierowniczymi.
Możemy wyróżnić dwa reżimy urlopowe:
Jak ustalić, według jakiego reżimu nauczycielowi, w jakim charakterze zatrudniony był nauczyciel na początku danego roku kalendarzowego (art. 65 Karty Nauczyciela). Otóż wszystko zależy od tego, do jakiego urlopu nauczyciel nabył prawo na początku roku kalendarzowego.
Przykład
Dyrektorowi szkoły kończy się kadencja 31 sierpnia. Od 1 września nadal będzie zatrudniony w szkole jako nauczyciel. W takim przypadku ma on prawo do urlopu w wymiarze 35 dni roboczych za cały rok kalendarzowy. Urlop ten może on wykorzystać zarówno przed jak i po zakończeniu pełnienia funkcji kierowniczej. Co więcej, będzie on przysługiwał także w kolejnym roku jako urlop zaległy, jeśli nie zostanie wykorzystany na bieżąco.
Nie ma tu podstaw do ustalania wymiaru urlopu proporcjonalnie, ponieważ nie doszło do ustania zatrudnienia nauczyciela a jedynie do zakończenia pełnienia funkcji kierowniczej. Zastosowania nie znajdzie tu również art. 64 ust. 5b Karty Nauczyciela, ponieważ ten przepis dotyczy odpowiedniego stosowania do nauczyciela przepisów o urlopie proporcjonalnym na wypadek ustania zatrudnienia a nie zakończenia pełnienia funkcji kierowniczej.
Do końca pełnienia funkcji kierowniczej nauczyciel pobiera jeszcze dodatek funkcyjny. Następnie zaś jest tego dodatku pozbawiany. Oznacza to, że w wynagrodzeniu należnym za urlop wypoczynkowy po 31 sierpnia 2022 r. nie będzie już dodatku funkcyjnego. Dodatek ten jako stały składnik wynagrodzenia należy się bowiem w czasie pełnienia funkcji kierowniczej. Tym samym zostanie uwzględniony w podstawie wymiaru jako składnik stały tylko do 31 sierpnia 2022 r.
Warto zwrócić uwagę na pewien niuans. Otóż w przypadku nauczycieli szkół feryjnych ustaloną podstawę wymiaru urlopu dzieli się przez 30 i w ten sposób otrzymuje się stawkę dzienną wynagrodzenia urlopowego. Natomiast w przypadku nauczycieli placówek nieferyjnych i nauczycieli pełniących funkcje kierownicze dzielnikiem jest liczba 21. Taki dzielnik należy stosować w przypadku nauczyciela kończącego pełnienie funkcji kierowniczej – do końca roku kalendarzowego, w którym ją kończy.
Wynika to z założenia, że nauczyciel taki ma prawo do urlopu wypoczynkowego w reżimie nieferyjnym przez cały ten rok.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń