Dodatek funkcyjny jest wliczany do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego nauczyciela. Może być on uwzględniany jako stały składnik, ale też w postaci średniej. Wszystko zależy od tego, na jaki okres przydzielono funkcję nauczycielowi. Sprawdź, jak uwzględnia się dodatek funkcyjny w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego nauczyciela.
Za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Ta generalna zasada dotyczy stałych składników wynagrodzenia jak np. wynagrodzenie zasadnicze. W przypadku składników zmiennych konieczne jest wyliczenie średniej według zasad przewidzianych w rozporządzeniu MEN z 26 czerwca 2001 r.
Dodatek funkcyjny to specyficzny składnik wynagrodzenia, ponieważ w kontekście pensji urlopowej może być on zarówno składnikiem stałym jak i zmiennym. O dodatku funkcyjnym jako stałym składniku wynagrodzenia mówimy wtedy, gdy został on przyznany w związku z pełnieniem danej funkcji przez cały okres roku szkolnego. W takim przypadku dodatek funkcyjny jest uwzględniany w podstawie wymiaru urlopowego w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu. Oznacza to, że w przypadku zmiany wysokości dodatku funkcyjnego w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego uwzględniamy zmienioną wysokość.
Dodatek funkcyjny będzie potraktowany tak jak składnik zmienny w przypadku, gdy okres wykonywania funkcji będzie krótszy niż rok szkolny. W takim przypadku konieczne jest wyliczenie średniej i uwzględnienie jej w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego.
Aby wyliczyć średnią z dodatku funkcyjnego, należy:
Oznacza to, że średnią wyliczamy tylko raz dla całego okresu urlopu, biorąc pod uwagę miesiąc rozpoczęcia z urlopu.
W obliczeniach pomijamy miesiące, w których nauczyciel rozpoczął pełnienie funkcji po 1. dniu danego miesiąca. Uwzględniamy natomiast miesiące, w których nauczyciel zaprzestał pełnienia funkcji przed końcem miesiąca. Rozwiązanie takie odpowiada regule, zgodnie z którą zmiana wynagrodzenia nauczyciela w związku z innymi okolicznościami niż awans zawodowy (które wystąpiły po 1. dniu miesiąca) następuje z początkiem kolejnego miesiąca (art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń