Opłaty za posiłki w szkole nie powinny przekraczać poziomu tzw. wsadu do kotła. Dotyczy to także cateringu. Tymczasem zjawisko takie jest dość powszechne, na co zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się z interwencją do MEiN.
Jak wiemy, od 1 września 2022 r. szkoła podstawowa musi zapewnić uczniom:
Przepisy nie wykluczają odpłatności za ten posiłek. Powstał więc problem dotyczący opłat za posiłki, który występuje zwłaszcza w szkołach podstawowych korzystających z cateringu. Podobne przypadki występują też w przedszkolach.
Catering jako taki jest prawnie dozwolony, ponieważ na szkoły nie nałożono obowiązku organizacji stołówki. Niemniej jednak Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na zbyt wysokie opłaty za posiłki
RPO zaznaczył, że rodzice powinni ponosić jedynie koszty tzw. wkładu do kotła czyli surowców wykorzystanych do przygotowania posiłku. Natomiast wszelkie inne koszty muszą być pokrywane przez organy prowadzące szkoły. Odmienna praktyka jest w ocenie RPO niezgodna z prawem, ma co wskazują orzeczenia sądów administracyjnych.
Takie samo stanowisko zaprezentowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Wskazała, że nieuzasadnione jest przerzucanie na rodziców kosztów przygotowania i dowozu posiłku.
Wobec istniejących wątpliwości co do finansowania z budżetu gminy kosztów przygotowania i dowozu posiłków zamawianych przez catering Rzecznik zwrócił się do Ministra Edukacji i Nauki z prośbą o informacje, czy ta kwestia zostanie doprecyzowana w przepisach. W ocenie RPO właściwym rozwiązaniem jest wprowadzenie wyraźnego przepisu, który nakazywałby stosowanie regulacji dotyczących stołówki również w przypadku cateringu.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń