Stopień alarmowy BRAVO przedłużony do 31 maja 2025 r. – zakaz wstępu do szkół

Data publikacji: 5 marca 2025 r.
Poleć znajomemu
Stopień alarmowy BRAVO przedłużony do 31 maja 2025 r. – zakaz wstępu do szkół

Po raz kolejny premier przedłużył obowiązywanie drugiego stopnia alarmowego BRAVO w związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym. Oznacza to utrzymanie zakazu wstępu osób postronnych na teren szkół i placówek oświatowych. Nadal obowiązuje też drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP w zakresie cyberbezpieczeństwa. Stopnie alarmowe będą obowiązywały przynajmniej do 31 maja 2025 r.

Co oznacza stopień BRAVO - drugi stopień alarmowy

Drugi stopień alarmowy BRAVO ma charakter prewencyjny i jest związany z aktualną sytuacją geopolityczną w regionie związaną z różnego rodzaju działaniami o charakterze ataku hybrydowego prowadzonego przez Federację Rosyjską i Białoruś względem Polski i innych krajów Unii Europejskiej oraz konsekwencjami zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę. 

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Z kolei BRAVO-CRP wprowadzany jest w związku z zagrożeniem cyberprzestrzeni, co wymaga prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO-CRP do 31 maja 2025 r. na terenie całego kraju

Obydwa stopnie alarmowe na mocy zarządzeń premiera będą obowiązywały co najmniej do 31 maja 2025 r. na terytorium całego kraju. Zarządzenia zostały wydane w dniu 28 lutego 2025 r., w którym upływał termin obowiązywania dotychczasowych stopni alarmowych. 

Nadal obowiązuje zakaz wstępu osób postronnych na teren szkół

W przypadku szkół i placówek oświatowych utrzymanie drugiego stopnia alarmowego BRAVO wiąże się z koniecznością egzekwowania zakazu wstępu osób postronnych na teren szkoły, przedszkola lub placówki oświatowej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego lub organ administracji rządowej. Zakaz ten wprowadzany jest na mocy załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2065).

Osobami postronnymi są osoby inne niż:
  • uczniowie,
  • rodzice uczniów (opiekunowie prawni)
  • pracownicy szkoły.

W związku z powyższym kuratorzy oświaty rekomendują, by dyrektorzy i pracownicy szkół zachowali szczególną czujność, zwracają uwagę w otoczeniu szkoły na dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki czy też samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych.

Stopień alarmowy BRAVO-CRP – obowiązki organu prowadzącego

Z kolei stopień alarmowy BRAVO-CRP ma znaczenie głównie dla organów prowadzących (administracji publicznej). Muszą one zapewnić w szczególności:

  • monitoring infrastruktury informatycznej w podległych jednostkach, w tym także w szkołach i placówkach,
  • zwiększenie dyspozycyjności personelu bezpieczeństwa systemów,
  • całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych.
Opracowanie: Michał Kowalski
Słowa kluczowe:
zakaz wstępu do szkół

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql