Pozostawienie określenia wskaźników oceny pracy nauczycieli na poziomie placówki będzie skutkować niespójnym systemem oceniania nauczycieli, opierającym się nie tyle na specyfice pracy danej szkoły co upodobań jej dyrektora. Na ten problem zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich w liście do MEN.
Od 1 września 2018 r. zmienią się zasady oceniania nauczycieli. Szczegółowe warunki dokonywania oceny pracy będzie określać rozporządzenie, jednakże wskaźniki oceny pracy nauczycieli, odnoszące się do poziomu spełniania poszczególnych kryteriów oceny pracy nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego uwzględniające specyfikę pracy w danej szkole ma już określić regulamin ustalany przez dyrektora szkoły.
O zmianie przepisów pisaliśmy w artykule: Ocena pracy nauczyciela wpłynie na możliwość awansu i wynagrodzenie
Warto zwrócić uwagę, że ocena pracy nauczycieli zyska na swojej doniosłości, ponieważ może umożliwić skrócenie ścieżki awansu zawodowego oraz być podstawą przyznania nowego składnika wynagrodzenia tj. dodatku za wyróżniającą pracę. W związku z tym niezwykle ważne jest, by system oceniania nauczycieli był spójny dla wszystkich nauczycieli a nie opierał się na preferencjach kierownika danej placówki.
Rzecznik Praw Obywatelskich negatywnie ocenia rozwiązanie, w którym w regulaminach tworzonych na poziomie danej placówki i tylko dla niej były uregulowane wskaźniki oceny pracy nauczycieli, które określają poziom spełniania poszczególnych kryteriów oceny ich pracy. „Takie rozwiązanie oznacza zatem, że poziom realizowania przez nauczycieli takiego samego kryterium, wspólnego dla wszystkich nauczycieli będzie różny, zależny wyłącznie od dyrektora danej szkoły” – zauważa Rzecznik. Analogiczne uwagi dotyczą określenia wskaźników oceny pracy dyrektorów placówek, które mają być określone przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny dla podległych mu jednostek.
Jak pisze Rzecznik Praw Obywatelskich w liście do resortu edukacji, wskaźniki oceny pracy nauczycieli określające poziom spełniania poszczególnych kryteriów powinny znaleźć się co najmniej w rozporządzeniu.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń