Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Pełnomocnika Rządu ds. równego traktowania o rozważenie, czy przyznanie 2 dni zwolnienia od pracy wszystkim pracownikom wychowującym dziecko do lat 14, bez względu na liczbę wychowywanych dzieci, nie narusza zasad równego traktowania w zatrudnieniu.
Każdy pracownik, bez względu na liczbę posiadanych dzieci, ma prawo do 2 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, jeśli wychowuje choćby jedno dziecko w wieku do lat 14. Przy czym, bez względu na liczbę posiadanych dzieci wymiar zwolnienia od pracy jest taki sam. Rzecznik Praw Dziecka już dwukrotnie wnosił o zmianę przepisów w tym zakresie, poprzez uzależnienie wymiaru zwolnienia od pracy od liczby wychowywanych dzieci, jednakże Minister Pracy i Polityki Społecznej nie widzi ani takiej potrzeby ani możliwości. Przypomnijmy, że także Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w liście z 4 kwietnia 2013 r. skierowanym do Rzecznika Praw Dziecka zwrócił uwagę, że przepis ten w swoim obecnym brzmieniu jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa, ponieważ dyskryminuje dzieci z rodzin wielodzietnych.
Zdaniem RPD, liczba dni przyznawanych na opiekę nad dzieckiem powinna być różnicowana w zależności od liczby dzieci w wieku do 14 lat, znajdujących się pod opieką pracownika.
W związku z powyższym, Rzecznik zwrócił się do Pełnomocnika Rządu ds. równego traktowania z zapytaniem, czy przepis art. 188 Kodeksu pracy nie narusza zasady równego traktowania.
Niezależnie od wniosku Rzecznika, jest szansa, że liczba dni opieki nad dzieckiem wzrośnie. W sejmie znajduje się projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy, która przewiduje, że wymiar zwolnienia od pracy dla pracownika wychowującego dzieci do lat 14 będzie wynosić:
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń