Regionalne izby obrachunkowe po przeprowadzonych kontrolach stwierdziły wiele nieprawidłowości w ustalaniu wysokości opłat za posiłki dla dzieci i uczniów w przedszkolach i szkołach. Sprawdzamy i wyciągamy wnioski z raportów pokontrolnych RIO.
Kontrole przeprowadzone przez regionalne izby obrachunkowe nosiły nazwę „Przeznaczenie dochodów z tytułu opłat za wyżywienie pobranych od uczniów i przedszkolaków na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe”. Przeprowadzono je w 88 jednostkach oświaty, w tym :
W raportach pokontrolnych przede wszystkim podkreślano, że opłaty za posiłki mogą być przeznaczone wyłącznie na tzw. wsad do kotła. Chodzi tu o zakup artykułów żywnościowych.
Nieprawidłowości w tym zakresie stwierdzono w 22 jednostkach. Przy czym w większości przypadków nie obejmowało to finansowania za pomocą wyodrębnionego rachunku dochodów. To w ocenie RIO świadczy o tym, że wyodrębnienie pozwala na większą kontrolę prawidłowości wydatkowania środków z opłat.
W przypadku cateringu w 15 szkołach stwierdzono, że dyrektorzy nie posiadali wiedzy na temat konstrukcji i wysokości wnoszonych przez rodziców opłat, ponieważ rodzice rozliczali się bezpośrednio z dostawcą. Problem ten dotyczył nawet przypadków, w których w szkołach określono regulaminy korzystania ze stołówki i zasady wydawania posiłków a pracownicy byli zaangażowani w pobieranie i rozliczanie z dostawcą odpłatności.
Najczęściej powtarzane zalecenia pokontrolne dotyczyły:
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń