Umowa o pracę na zastępstwo powinna być zawarta do końca roku szkolnego a nie do końca zajęć szkolnych. Stanowisko takie przedstawił w odpowiedzi na interpelację poselską sekretarz stanu w MEiN. Sprawdź, na jakiej podstawie.
Interpelacja dotyczyła kwestii, czy umowa o pracę na zastępstwo może zostać zawarta do końca zajęć szkolnych czy też należy ją zawrzeć do końca roku szkolnego (31 sierpnia). W odpowiedzi przedstawiciel MEiN wskazał, że zawieranie umowy na zastępstwo do końca zajęć nie powinno być regułą. Wynika to z faktu, że taki nauczyciel w szkole feryjnej ma prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych, ale też wakacji (art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela). Poza tym z art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela wynika, że jeśli nauczyciel został zatrudniony na okres 10 miesięcy, to ma prawo do urlopu w pełnym wymiarze.
Z tego względu w ocenie MEiN, gdy nauczyciel ma prowadzić zajęcia do czasu zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w danym roku szkolnym, wówczas należy z nim zawrzeć umowę o pracę na czas określony - na taki okres, aby mógł wykorzystać wakacyjny urlop wypoczynkowy – czyli do 31 sierpnia 2022 r.
Uważam, że art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela, na który powołuje się MEiN, nie przewiduje obowiązku zatrudniania nauczycieli do końca roku szkolnego. Przepis ten ma na natomiast celu zapewnienie tym nauczycielom prawa do ekwiwalentu za niewykorzystany urlopu wypoczynkowy w maksymalnym możliwym wymiarze w sytuacji, w której umowa o pracę nauczyciela uległa rozwiązaniu z końcem zajęć.
Zasady zatrudniania nauczycieli na czas określony przewidziane są natomiast w art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Przepis ten nie precyzuje okresu zatrudnienia na czas określony, niemniej jednak wskazuje, że nauczyciela można zatrudnić na taki okres:
Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że choć stanowisko MEiN nie jest wiążącą interpretacją prawa, to na wypadek sporu sądowego może być brane pod uwagę przez sąd.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń