Wypalenie zawodowe to powszechny problem, który może dotyczyć każdego i każdej z nas. Autorka najpopularniejszej teorii wypalenia zawodowego, christina Maslach, podkreślała, że na wypalenie najbardziej narażone są osoby pracujące w zawodach usług społecznych. Tych wymagających bezpośredniej pracy z ludźmi i osobistego zaangażowania w relacje. Przykładami takich zawodów są między innymi nauczyciele/lki i dyrektorzy/rki szkół. Zapraszamy do zapoznania się z raportem!
W ramach współpracy ePedagogika i PortalOświatowy oraz Twójpsycholog stworzyliśmy raport badający powszechność wypalenia zawodowego wśród nauczycieli/lek oraz dyrektorów/rek pracujących w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
W pierwszej części badania pytaliśmy o ogólne informacje, takie jak stanowisko, staż pracy czy rodzaj placówki, w której pracują. Zależało nam, by dowiedzieć się dokładnie, kim są osoby badane.
Następnie zadawaliśmy pytania dotyczące szczegółów pracy – wymiaru pensum, zarobków, korzystania z technologii, wpływu pandemii cOViD-19 czy kontaktu z rodzicami, a także dopytywaliśmy o zalety/wady lub satysfakcję związaną z tymi aspektami. chcieliśmy wiedzieć więcej o sposobie pracy naszych osób badanych oraz jakie są ich odczucia/obserwacje związane z jej konkretnymi obszarami.
Wszystkie odpowiedzi dają ciekawy, choć czasami nieco przytłaczający, obraz codziennej pracy oraz trudności i wyzwań, z którymi mierzą się nauczyciele/lki i dyrektorzy/rki szkół. Warto mieć na uwadze, że na ogólny stan zdrowia psychicznego ma wpływ wiele złożonych czynników, jednak zdecydowanie praca jest jednym z nich.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem!
TwójPsycholog, ePedagogika i PortalOświatowy
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń