Resort edukacji przypomina o możliwości korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej także przez uczniów z Ukrainy. Jest to możliwe także wtedy, gdy dziecko ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi nie ma dodatkowych dokumentów – choć nie od razu.
Wsparcie dla uczniów z Ukrainy może być organizowana na podstawie:
Oznacza to, że w braku stosownych dokumentów rodzic będzie mógł zwrócić się o wsparcie do dyrektora. Ten zaś powinien pomóc w przygotowaniu wniosku do poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Warto dodać, że jeżeli dane dziecko nie uczęszcza do przedszkola lub szkoły, wówczas orzeczenie wydaje zespół działający w poradniach właściwych ze względu na miejsce zamieszkania tego dziecka.
Dziecko z Ukrainy może też uczęszczać do szkoły lub placówki specjalnej. Warunkiem jego przyjęcia jest posiadanie:
W braku takiego orzeczenia konieczne jest złożenie wniosku do poradni, zgodnie z powyższym.
Pomoc w wypełnieniu wniosku dla rodziców dziecka z Ukrainy powinni zapewnić także dyrektorzy poradni psychologiczno-pedagogicznych. Co istotne, nie wszyscy rodzice dysponują dokumentacją medyczną dotyczącą stanu zdrowia dziecka. Dlatego lekarz wchodzący w skład zespołu orzekającego powinien rozstrzygnąć kwestie medyczne związane z wydaniem orzeczenia. Należy brać także pod uwagę ukraińskie odpowiedniki polskich orzeczeń - Висновок про комплексну оцiнку з IРЦ (Iнклюзивно-Ресурсный Центр)/Заключение о комплексной оценке с ИРЦ (Инклюзивно-Ресурсный Центр).
Przy wydawaniu orzeczeń należy także uwzględnić:
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń