Czy wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia powinno być zwrócone w związku z podwyżkami dla nauczycieli? W ocenie Związku Powiatów Polskich – tak. Odmiennego zdania jest Związek Nauczycielstwa Polskiego. Najważniejszą kwestią są tu jednak warunki ewentualnego potrącenia wyrównania z wynagrodzenia nauczyciela.
Związek Powiatów Polskich prezentuje stanowisko, w świetle którego wyrównanie do ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę wypłacone nauczycielom stało się świadczeniem nienależnym. Wprawdzie początkowo wypłata ta była zasadna z uwagi na ustawę o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Niemniej jednak wyrównanie stało się świadczeniem nienależnym w momencie wejścia w życie rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.
Na odmiennym stanowisku stoi Związek Nauczycielstwa Polskiego, który ustalany jest w w odniesieniu do wynagrodzenia osiągniętego w danym miesiącu, w związku z nieosiągnięciem w tym miesiącu kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jako taki nie może być on uznany za świadczenie nienależne.
Niezależnie od tego, które stanowisko jest prawidłowe, w obydwu przypadkach dojdziemy do jednego istotnego wniosku. Otóż ewentualne potrącenie wyrównania nie jest możliwe bez pisemnej zgody nauczyciela.
Odrębną kwestią jest żądanie zwrotu wyrównania od nauczyciela w drodze wezwania do zapłaty, a w razie jego odmowy – skierowanie sprawy do sądu pracy. W takim przypadku o zasadności roszczenia orzeknie sąd.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń