Do Minister Edukacji Narodowej została skierowana interpelacja poselska w związku z niepokojącą praktyką jednego z organów prowadzących, który nakazał dyrektorom podległych szkół odwoływanie się od każdego orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. MEN odpowiada: organ prowadzący nie bierze udziału w procedurze udzielania urlopu dla poratowania zdrowia!
Na początku bieżącego roku skierowano pismo do dyrektorów placówek oświatowych prowadzonych przez miasto Oświęcim, które nakazywało dyrektorom szkół i przedszkoli odwoływanie się od każdego orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia wydanego przez lekarza, chyba że nauczyciel doznał poważnego urazu ciała lub jest po przebytej ciężkiej operacji. W ten sposób organ prowadzący postanowiłw swoisty sposób doprecyzować rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie orzekania o potrzebnie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. Na kanwie tej sprawy została skierowana interpelacja do Minister Edukacji Narodowej z prośbą o wyjaśnienie czy taki udział organu prowadzącego w procedurze udzielania urlopu zdrowotnego jest uprawniony.
W odpowiedzi na interpelację, resort edukacji stanął na stanowisku, że przepisy nie upoważniają organu prowadzącego szkołę do jakiegokolwiek współdziałania w podejmowaniu przez dyrektora szkoły decyzji związanych z udzieleniem bądź nieudzieleniem urlopu dla poratowania zdrowia. Zarówno dyrektor szkoły, jak i nauczyciel mogą odwołać się od orzeczenia lekarskiego w sprawie potrzeby udzielenia urlopu zdrowotnego, jednakże organ prowadzący w tym zakresie nie ma żadnych kompetencji.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń