Temat zawieszenia zajęć i przejścia na zdalne nauczanie w związku z problemami z ogrzewaniem w szkołach budzi wiele kontrowersji. W sprawie ponownie wypowiedział się przedstawiciel resortu edukacji – tym razem w odpowiedzi na interpelację poselską.
W odpowiedzi na interpelację wskazano, że w w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia, zapewnia się temperaturę co najmniej 18 st. C. Jeśli zaś jej zapewnienie okazuje się niemożliwe, wówczas dyrektor obligatoryjnie:
Rozwiązanie takie funkcjonuje od 2003 r.
Przedstawiciel resortu edukacji zaznaczył jednak, że nie ma żadnych podstaw, by gmina rezygnowała z realizacji zadań własnych, w szczególności z organizacji zaopatrzenia w ciepło jednostki oświatowej na obszarze gminy. Innymi słowy, w ocenie MEiN nie można uzasadniać zawieszenia zajęć rosnącymi cenami energii czy brakiem opału.
Przypomniał też, że w ramach działań osłonowych jednostki oświaty będą mogły korzystać z zamrożonych cen gazu. Nadto będą mogły składać wnioski o przyznanie jednorazowego dodatku na pokrycie 40%. wzrostu kosztów ogrzewania w sezonie za zakupiony:
Wniosek ma być rozpatrzony przez gminę w ciągu miesiąca.
Poza tym samorządy otrzymały dodatkowe 13,7 mld zł, które będą mogły być przeznaczone na bieżącą działalność, w tym także funkcjonowanie szkół i placówek oświatowych.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń