Wprowadzenie przepisu Kodeksu pracy ograniczającego możliwość zawierania bezpośrednio po sobie umów na czas określony wynikało z konieczności wdrożenia unijnej dyrektywy. Zdaniem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Polska nieprawidłowo wdrożyła unijne prawo w związku z czym wniesiono skargę do Komisji Europejskiej.
Zasadą jest, że zawarcie trzeciej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 251 Kodeksu pracy). Jednakże nie dotyczy to umów:
Zgodnie z art. 2 dyrektywy Rady 99/70/WE Państwa Członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do wprowadzenia w życie przepisów niezbędnych m.in. do przeciwdziałania nadużyciom wynikającym ze stosowania następujących po sobie umów o pracę na czas określony oraz nawiązywania następujących po sobie stosunków pracy na czas określony.
Zdaniem ekspertów NSZZ „Solidarność”, obowiązujący w Polsce przepis kodeksu pracy, by realizować cel unijnej dyrektywy powinien:
Na marginesie warto zauważyć, że Karta Nauczyciela w sposób kompleksowy reguluje zasady zatrudniania nauczycieli i w stosunku do umów o pracę na czas określony nauczycieli nie ma zastosowania ww. przepis Kodeksu pracy (por. Wyrok SN z 29 czerwca 2000 r., I PKN 709/99). Ewentualnie zmiany w Kodeksie pracy nie powstrzymają zatem nadużywania przez szkoły art. 10 ust. 7 KN. Przepisu, który daje możliwość zatrudnienia każdego nauczyciela, bez względu na stopień awansu zawodowego, na czas określony.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń