Rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych przewiduje stanowisko kierownika gospodarczego. Nie odnosi się natomiast w żaden sposób do stanowiska kierownika administracyjnego w szkole. Czy zatem takie stanowisko w ogóle może istnieć? Wyjaśnienia w tej kwestii przedstawia Minister Rodziny i Polityki Społecznej w odpowiedzi na interpelację poselską.
Wykaz stanowisk pracowników samorządowych (również w szkole) określają załączniki do rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Wśród nich znajdziemy stanowisko kierownika gospodarczego. Jest to stanowisko pomocnicze i obsługi podlegające XIII kategorii zaszeregowania (wynagrodzenie zasadnicze na poziomie co najmniej 4 100 zł). Oczywiście wynagrodzenie to może zostać ustalone w danej szkole na wyższym poziomie.
Wykaz stanowisk pracowników samorządowych znajdziemy w załączniku nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pracowników samorządowych, tabela II, część D „Stanowiska w urzędach i samorządowych jednostkach organizacyjnych:
W praktyce w szkołach można spotkać się ze stanowiskiem kierownika administracyjnego. Tymczasem stanowiska takiego nie znajdziemy w wykazie w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Na taki brak wskazała Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Uzupełnienie katalogu stanowisk w rozporządzeniu może zaś nastąpić jedynie przez jego nowelizację dokonaną przez Radę Ministrów.
Oznacza to, że w szkołach i placówkach samorządowych nie można zatrudniać na stanowisku kierownika administracyjnego i nie ma możliwości przyporządkowania kategorii zaszeregowania dla takiej osoby.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń