Konieczne jest rzeczywiste przywrócenie prestiżu zawodu nauczycielskiego w Polsce, od którego w głównej mierze zależeć będą wyniki nauczania - apeluje Związek Nauczycielstwa Polskiego w odpowiedzi na doniesienia prasowe, że na studia pedagogiczne dostają się najsłabsi maturzyści.
Gazeta Wyborcza donosi, że dzieci będą uczyć coraz słabsi nauczyciele, bo „na dziennych studiach pedagogicznych w całym kraju pozostały tysiące wolnych miejsc. Na niektóre uczelnie dostaną się nawet ci, którzy ledwo zdali maturę” („Upadek pedagogiki”, GW 7.08.2013 r.). Po tym artykule zawrzało w środowisku nauczycielskim, a Związek Nauczycielstwa Polskiego przypomina o „Pakcie dla edukacji” z 2011 roku i kierunkach zmian, które podniosłyby prestiż zawodu nauczyciela.
Edukacja nauczycieli i dobór do zawodu oraz odpowiedni status zawodowy pracowników oświaty powinny być strategicznym kierunkiem działań państwa. Zmiany zachodzące w oświacie, zdaniem ZNP, powinny zmierzać do:
Związek postuluje, by postawić na staranne kształcenie i dobór kandydatów do tego zawodu. Wyzwaniem dla polskiego systemu edukacji jest zapewnienie dopływu do zawodu najlepszych kandydatów, ale też znalezienie skutecznego sposobu na utrzymanie ich w zawodzie i zagwarantowanie stałego rozwoju zawodowego.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń