Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie wyjaśnia, w jaki sposób należało dokonać wyrównania świadczenia urlopowego nauczycieli za rok szkolny 2022/2023. RIO odniosła się m.in. do kwestii, czy wyrównanie powinno być dokonane proporcjonalnie.
Wskutek nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2023 r. w dniu 1 lipca 2023 r. wzrosła kwota odpisu podstawowego na ZFŚS. To zaś przełożyło się na zmianę wysokości świadczenia urlopowego.
Podwyżka odpisu podstawowego na ZFŚS zrodziła więc konieczność wypłaty wyższego świadczenia urlopowego za rok szkolny 2022/2023, a w przypadku jego wypłaty przed 1 lipca 2023 r. – wyrównania tego świadczenia. Konieczność wyrównania potwierdził prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie.
Za wyrównaniem świadczenia urlopowego nauczycieli opowiedziało się praktycznie całe środowisko oświaty. Kontrowersje budziła natomiast kwota wyrównania. Niektórzy eksperci opowiadali się za wyrównaniem świadczenia, biorąc pod uwagę nowy odpis na ZFŚS dla całego okresu zatrudnienia w roku szkolnym 2022/2023. Dominował jednak pogląd, zgodnie z którym należało dokonać wyrównania, uwzględniając dwie kwoty odpisu podstawowego na ZFŚS, odrębnie dla okresów do 30 czerwca i od 1 lipca 2023 r. Stanowisko takie przedstawiło m.in. Ministerstwo Edukacji i Nauki. Za takim poglądem opowiedział się także prezes RIO w Krakowie.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń