12 maja 2012 r. w centrum Warszawy w godzinach 12.00 - 15.00 odbędzie się zabawa, która inauguruje kampanię ITAKI „Nie uciekaj”. Jej celem jest zapobieganie ucieczkom z domu. Do udziału w grze ITAKA zaprasza nastolatków w wieku 12-17 lat w grupach maksymalnie 5 osobowych. Wymagana jest rejestracja do 10 maja.
Fundacja ITAKA organizuje grę miejską po raz pierwszy w swojej historii. - Zależało nam na zaangażowaniu nastolatków w nasze działania - mówi Anna Nita, psycholog z Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. - Poprzez tę zabawę planujemy wskazać alternatywne sposoby rozwiązywania problemów i zachęcić do korzystania z naszej bezpłatnej linii 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka.
Podczas gry nastolatki będą przemierzać centrum Warszawy w poszukiwaniu zaginionego gimnazjalisty - Artura, który uciekł z domu. Artur - postać fikcyjna, stworzona na potrzeby gry - to uczeń jednej z warszawskich szkół. Pewnego dnia nie wrócił do domu o zwykłej godzinie. Początkowo jego rodzice sądzili, że spędza czas z kolegami, ale kiedy nie wrócił na noc zgłosili zaginięcie. Aby odnaleźć Artura uczestnicy gry przemierzą centrum Warszawy w poszukiwaniu wskazówek, poszlak i informacji o miejscu jego pobytu. W trakcie gry poznają historię Artura i dowiedzą się o problemach, które doprowadziły do ucieczki z domu.
Ucieczki z domu to duży problem społeczny. Według statystyk policyjnych, każdego roku ucieka z domu rodzinnego ponad 4000 nastolatków. W 2011 roku z domu rodzinnego uciekło 4267 nastolatków, a ponad 15 000 z placówek opiekuńczo-wychowawczych
i ośrodków szkolno-wychowawczych. Do Fundacji ITAKA zgłaszanych jest ok. 150-170 przypadków zaginięć osób w wieku 12-17 lat. W 2011 roku zgłoszono 166 zaginięć nastolatków, w 2010 - 147 a w 2009 - 163. Aż ¾ uciekinierów to dziewczęta. Najwięcej nastolatków ginie w województwie mazowieckim.
- Każde zaginięcie nastolatka traktowane jest przez ITAKĘ jako sprawa priorytetowa - mówi Anna Nita. - Dotyczy to także przypadków zgłaszania kolejnych ucieczek nastolatka z domu. Priorytetowe traktowanie zaginięć osób niepełnoletnich jest motywowane niebezpieczeństwami, na które są narażone nastolatki pozostające bez opieki. Do największych zagrożeń należą konflikt z prawem, głód, narkotyki, alkohol, prostytucja, wykorzystanie przez osoby dorosłe trudnej sytuacji nastolatka oraz niechciane ciąże.
Kampania społeczna „Nie uciekaj” jest organizowana przez Fundację ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych od 2003 r. Ma na celu zapobieganie ucieczkom nastolatków z domu i promocję bezpłatnego telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. Kampania skierowana jest do nastolatków w wieku 12-17 lat oraz do ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.
W ramach kampanii planowane są konkursy dla nastolatków, o których informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej kampanii. Strona ta zawiera także liczne materiały edukacyjne dla nauczycieli i rodziców - scenariusz lekcji wychowawczej, szkolenia e-learningowe oraz kontakty do instytucji, które mogą pomóc w sytuacji konfliktu w rodzinie i ucieczki nastolatka. Fundacja ITAKA oferuje pomoc psychologiczną i prawną pod bezpłatnym numerem telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. Dodatkowo, psychologowie dyżurują pod mailem: [email protected] oraz na forum dla rodziców i gadu - gadu dla nastolatków. Jesienią rozpocznie się akcja edukacyjna w ramach kampanii - planowane są warsztaty w szkołach, skierowane do uczniów gimnazjów i liceów. Szczegółowe informacje: www.nieuciekaj.pl.
116 000 to jedyny w Polsce telefon dedykowanym zaginionym dzieciom i nastolatkom. Działa od marca 2009 r., dyżurują przy nim psychologowie i członkowie Zespołu ds. Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji ITAKA. Z telefonu korzystają przede wszystkim nieletni uciekinierzy, którzy potrzebują wsparcia oraz rodzice i opiekunowie, którym zaginęło dziecko. Numer 116 000 działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Można na niego dzwonić bezpłatnie z każdej komórki i telefonu stacjonarnego. W 2011 roku przez telefon 116 000 wykonano 5195 rozmów.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń