14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu nie odbywają się zajęcia lekcyjne, jednakże nauczyciele muszą stawić się w pracy.
Dzień Edukacji Narodowej (14 października) nie jest świętem ustawowo wolnym od pracy w szkołach, ale jedynie nie prowadzi się w tym dniu zajęć lekcyjnych. Nie jest zatem dniem wolnym od zajęć innego rodzaju (art. 74 Karty Nauczyciela).
W placówkach nieferyjnych nie przewiduje się dni wolnych od zajęć, a dni wolne od pracy, podobnie jak w placówkach feryjnych, określa ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych. Organ prowadzący przedszkole na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola może ustalić przerwy w jego pracy. Jeżeli organ prowadzący ustali w określony dzień (np. piątek po Bożym Ciele, okres ferii letnich) przerwę w pracy przedszkola, jest to dzień wolny od pracy. Odpowiednie zapisy powinny w tym względzie znaleźć się w statucie przedszkola (§ 10 załącznika nr 1 do rozporządzenia MEN z 21 maja 2001 r.). Nauczyciele przedszkola mają prawo do urlopu wypoczynkowego określonego w planie urlopów.
Nauczyciele otrzymują wynagrodzenie z góry w pierwszym dniu miesiąca (art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela). Zatem niezależnie od występujących w danym miesiącu dni wolnych od zajęć dydaktycznych nauczyciel otrzymuje w pierwszym dniu miesiąca wynagrodzenie w pełnej wysokości. Jedynie składniki wynagrodzenia, których wysokość może zostać ustalona na podstawie już wykonanych prac, wypłacane są w ostatnim dniu miesiąca (art. 39 ust. 4 KN). Do składników takich zaliczane jest m.in. wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń