Jak obliczyć dotację dla szkół niepublicznych? W procesie tym warto skorzystać z narzędzi opublikowanych przez MEiN. Są to m.in. arkusze kalkulacyjne pomagające w sprawdzeniu poprawności obliczeń.
Pierwsze z narzędzi pozwala na wyznaczenie najbliższej jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej szkołę danego typu. Narzędzie to jest przydatne w przypadku, gdy samorząd nie prowadzi szkoły samorządowej. W takim przypadku wysokość dotacji dla szkoły niepublicznej jest bowiem ustalana na podstawie wydatków na ucznia w szkole w najbliższej gminie czy powiecie, które prowadzą taką szkołę.
W aplikacji nie są wskazywane gminy i powiaty graniczące. Dlatego stosuje się ją dopiero wtedy, gdy żadna z gmin i powiatów graniczących nie prowadzi szkoły danego typu.
Oprócz tego przygotowano arkusze kalkulacyjne pomocne w wyliczaniu wskaźnika zwiększającego, za pomocą którego ustalana jest kwota dotacji na ucznia w przypadku niesamorządowych szkół publicznych. Dzięki temu samorządy mogą sprawdzić, czy dokonały prawidłowych obliczeń w zakresie kwoty przewidzianej w części oświatowej subwencji ogólnej dla danej jednostki samorządu terytorialnego w roku bazowym (2022) na prowadzenie przez tę jednostkę szkół danego typu (St-1).
Przy czym MEiN przypomina, że w obliczeniach należy uwzględniać:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń