Niepewność i mnóstwo pytań, na które nie ma odpowiedzi. Tak można określić sytuację dyrektorów szkół, którzy w zasadzie z dnia na dzień mogą otrzymać informację, o kolejnej zmianie w prawie. Pandemia wymusiła na dyrektorach szkół zdolność do szybkiej adaptacji, ale pytanie brzmi, jak długo można tak pracować i nie popełnić błędu. Odpowiedź brzmi, pomoże Ci aplikacja twojasystent.pl
Dyrektorzy szkół są coraz bardziej zmęczeni takimi warunkami pracy. Bardzo często muszą samodzielnie podejmować decyzje pod presją czasu i trudnych warunkach. Sytuacja epidemiologiczna jest trudna, dodatkowym obciążeniem jest sezon wzmożonych zachorowań na inne choroby niż COVID-19. Samo zorganizowanie zastępstwa, gdy nagle brakuje 10 lub więcej nauczycieli nie jest proste.
Jest jeszcze jeden problem, z którymi muszą zmierzyć się dyrektorzy szkół. Organizowanie próbnych egzaminów ośmioklasistów i maturzystów to poważne wyzwanie logistyczne. Jak zwykle problem pojawia się dopiero w trakcie przygotowań, kiedy obowiązujące przepisy należy zaadaptować do istniejących warunków. A te potrafią być nieprzewidywalne.
Co ma zrobić dyrektor, który w czasie trwania egzaminów próbnych dowiaduje się, że miał styczność z osobą chorą na COVID-19 i został wysłany na kwarantannę? Albo jak postąpić, jeśli w przeciągu trzech dni od przeprowadzenia próbnej matury kilkoro uczniów ma pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2?
Odpowiedzialność dyrektora jest olbrzymia. A w obecnych czasach znacznie wykracza poza tę prawną, wynikającą z obowiązujących przepisów. Bo bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych zawsze jest na pierwszym miejscu. Dyrektor jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i zdrowie uczniów. Jeżeli widzi zagrożenie, musi reagować. Statystyki pokazują, że szkoły dobrze sobie radzą z organizacją pracy szkoły podczas pandemii.
Sytuacja, w jakiej znaleźli się dyrektorzy szkół jest daleka od komfortu. Nie wiadomo jaka będzie przyszłość kwietniowych i majowych egzaminów: ósmoklasisty oraz matur.
Obecnie szkoły są zamknięte do świąt wielkanocnych, ale nie ma pewności, czy uczniowie wrócą do klas. Warunki epidemiologiczne mogą zmienić się w każdej chwili, a dyrektor szkoły musi być cały czas w gotowości, by – jeśli zajdzie taka potrzeba – sprostać nowym wymaganiom czy dostosować pracę placówki do zmienionych przepisów.
Przy takim obciążeniu, na jakie narażeni są dyrektorzy szkół, każda pomoc jest na wagę złota. A co jeśli jest to pomoc bezpłatna, łatwo dostępna i szybka?
Właśnie tak działa aplikacja „Twój Asystent”, przygotowana przez Portal Oświatowy, którą można bezpłatnie pobrać ze strony – twojasystent.pl.
Aplikacja „Twój Asystent” powiadomi Cię o tym, co jest aktualnie najważniejsze, i zrobi to codziennie. Każdego dnia dostaniesz informację:
Dzięki temu już nic nie umknie Twojej uwadze.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń