Nawet 80% kosztów utworzenia nowych miejsce opieki dla dzieci w wieku do lat 3 można uzyskać w ramach programu Maluch+ edycja 2018 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił już konkurs, w którym do rozdysponowania jest aż 450 mln złotych.
Pod koniec marca Centrum Nauki Kopernik przedstawi zestawy edukacyjne, które będą wspierać nauczanie przedmiotów przyrodniczych w szkołach podstawowych. Moduł pracowni przyrodniczej promować będzie aktywne metody pracy. Dodatkowo przewidziane są szkolenia dla nauczycieli.
Możliwość zdobycia wiedzy dotyczącej funkcjonowania administracji rządowej i wymiaru sprawiedliwości dla uczniów szkół średnich organizuje Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach nowego programu edukacyjnego. Sprawdź, jak wziąć udział w projekcie.
Przemęczeni i zniechęceni do zajęć szkolnych uczniowie nie mający czasu na swoje pasje i odpoczynek – takie zdaniem Rzecznika Praw Dziecka są skutki zbytniego obciążania uczniów pracami domowymi. Rzecznik zwrócił się do Minister Edukacji Narodowej m.in. o ustalenie minimalnych standardów w zakresie zadawania uczniom prac domowych, w tym dopuszczalnego obciążenia uczniów takim obowiązkiem.
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadza w szkołach kontrole opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą. Skontrolowane zostaną m.in. szkolne gabinety profilaktyki zdrowotnej i placówki lecznicze. NIK chce również uzyskać informacje od rodziców dzieci w wieku szkolnym na temat funkcjonowania opieki zdrowotnej.
Każda szkoła podstawowa w Polsce może przystąpić do Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" i uczyć pierwszej pomocy razem z Fundacją WOŚP. Większość polskich szkół już została objęta programem, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby szkoła taka zgłosiła do Programu kolejnego nauczyciela, który wyraża chęć realizacji zajęć z pierwszej pomocy.
Dotychczas funkcjonowały w szkołach 2 programy „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole”. Od roku szkolnego 2017/2018 zostały one połączone w jeden „Program dla szkół” przewidujący dostarczanie do placówek zarówno owoców, warzyw, jak i mleka. Sprawdzamy, co się zmieniło!
W 16 szkołach ponadgimnazjalnych przeprowadzono badanie na temat wartości w życiu, definicji współczesnego patrioty, nastawienia do osób innych narodowości oraz źródeł informacji, z których młodzież korzysta budując swój światopogląd na temat bieżących wydarzeń. Rzecznik Praw Obywatelskich na podstawie wyników badania przedstawił 6 rekomendacji dla szkół i systemu oświaty.
Do 29 września 2017 r. szkoły mogą zgłaszać się do programu edukacyjnego organizowanego przez GIODO „Twoje dane – Twoja sprawa”. Program skierowany jest zarówno do nauczycieli, jak i uczniów. A głównym jego celem jest poszerzanie świadomości związanej z ochroną danych osobowych i prawa do prywatności.
Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę świetlice szkolne. Jak się okazuje, ponad 40% uczniów szkół podstawowych korzysta po lekcjach ze świetlic, ale dla większości z nich nie są dostosowane zajęcia ani brane pod uwagę potrzeby edukacyjne. Przedstawiamy wnioski z raportu NIK!
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty