Dyrektorzy szkół feryjnych korzystają z urlopu wypoczynkowego na zasadach określonych dla placówek nieferyjnych. Oznacza to, że dyrektor szkoły ma prawo do 35 dni roboczych urlopu. Sprawdź, czy prawo do urlopu wypoczynkowego dyrektora szkoły ustalane jest na rok kalendarzowy, czy szkolny.
Dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów (art. 64 ust. 2a Karty Nauczyciela). Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której nie są przewidziane ferie szkolne, w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, zgodnie z odrębnymi przepisami (art. 64 ust. 5a Karty Nauczyciela). Przepis ten ma zastosowanie także do dyrektora szkoły feryjnej (art. 64 ust. 5b Karty Nauczyciela). Przepisy odrębne tj. Kodeks pracy, wskazują na rozliczanie urlopu w latach kalendarzowych (art. 155(1) Kodeksu pracy).
Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym(art. 153 Kodeksu pracy). Przepis ten dotyczy także urlopu udzielanego na zasadach nieferyjnych, w tym nauczyciela zajmującego stanowisko dyrektora szkoły. Karta Nauczyciela ustala bowiem termin nabycia prawa do urlopu wyłącznie nauczycieli zatrudnionych w placówkach feryjnych tj. korzystających z urlopu w czasie ferii szkolnych, wskazując, że nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym (art. 65 Karty Nauczyciela).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń