Nauczyciele szkół feryjnych korzystają z urlopu w pełnych tygodniach tj. dniach kalendarzowych. W przypadku niewykorzystania urlopu w czasie ferii mają prawo do urlopu uzupełniającego. Sprawdź co zrobić, jeśli nauczyciel składa wniosek o udzielenie urlopu uzupełniającego wyłącznie na dni robocze.
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela). W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni (art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela).
Zasada udzielania urlopu w dni, które są dla pracownika dniami pracy, dotyczy urlopu wypoczynkowego przewidzianego w Kodeksie pracy. Nauczyciele, a przede wszystkim nauczyciele placówek feryjnych, objęci są odrębnymi przepisami dotyczącymi urlopu wypoczynkowego. Kodeks pracy może być stosowany do nauczycieli tylko w zakresie nieuregulowanym przepisami Karty Nauczyciela i tylko odpowiednio (art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela). Zasady udzielania nauczycielom urlopu wypoczynkowego w placówkach feryjnych są kompleksowo (całościowo) uregulowane przepisami Karty Nauczyciela, co oznacza, że nie ma w tym zakresie podstaw do stosowania Kodeksu pracy.
Zaznaczyć należy, że zasadniczo nauczyciele placówek feryjnych korzystają z urlopu w czasie i wymiarze ferii szkolnych (art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela). Urlop obejmuje więc wypadające w tym okresie dni wolne od pracy. Nie ma żadnych podstaw, aby zasada ta była wyłączona w odniesieniu do urlopu uzupełniającego, który przysługuje nauczycielowi w tygodniach, a nie dniach roboczych (jak to jest w przypadku nauczycieli placówek nieferyjnych).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń