Jeżeli z jakiegoś powodu pracownikowi nie wydano świadectwa pracy, to po upływie trzech lat od ustania stosunku pracy nie będzie mógł już dochodzić wydania tego dokumentu. A co, jeżeli kopii świadectwa nie ma także w dokumentacji pracowniczej? Jaki dokument można wydać pracownikowi?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W przypadku niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy.
Jeżeli pracodawca nie istnieje albo z innych przyczyn wytoczenie przeciwko niemu powództwa o zobowiązanie pracodawcy do wydania świadectwa pracy jest niemożliwe, pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy.
Z żądaniem można wystąpić w każdym czasie przed upływem terminu przedawnienia (art. 971 Kodeksu pracy).
Zdarza się, że z żądaniem wydanie świadectwa pracy występuje były pracownik, którego stosunek pracy ustał kilka lub kilkanaście lat wcześniej. W takich przypadkach, ze względu na upływ 3-letniego okresu przedawnienia, nie ma podstaw do wystawienia tego świadectwa pracy. Zgodnie bowiem z art. 291 § 1 Kodeksu pracy: roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Pracodawca wydaje kopię całości lub części dokumentacji pracowniczej na wniosek:
– złożony w postaci papierowej lub elektronicznej (art. 9412 Kodeksu pracy).
Pracodawca nie może jednak wystawić wnioskowanych dokumentów, jeżeli nie ma ich w dokumentacji byłego pracownika.
Pracodawca nie wystawia ani nie prostuje świadectwa pracy po upływie okresu przedawnienia. Obowiązkiem pracodawcy jest wydanie kopii dokumentacji pracowniczej. Dodatkowo może zaświadczyć o braku świadectw pracy.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń