W związku z napływem do Polski dzieci i młodzieży z Ukrainy, które w trakcie roku szkolnego dołączają do szkoły, coraz częściej konieczne staje się zatrudnienie pomocy nauczyciela, która włada językiem polskim i ukraińskim. Sprawdź, czy stanowisko pomocy nauczyciela dla ucznia z Ukrainy można powierzyć w ramach wolontariatu.
Osoba na stanowisku pomocy nauczyciela jest pracownikiem samorządowym. Stanowisko pomocy nauczyciela przewidziane jest w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zauważyć też trzeba, że art. 165 ust. 8 Prawa oświatowego mówi wyłącznie o zatrudnieniu pomocy nauczyciela władającej językiem pochodzenia dla osoby posiadającej prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego, która podlega obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki a nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki .
Ustawa Prawo oświatowe dopuszcza wolontariuszy jedynie do udziału w prowadzeniu zajęć:
W kontekście napływu uchodźców z Ukrainy, wskazać trzeba, że projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego
państwa również nie przewiduje formy wolontariatu dla pomocy nauczyciela, bowiem w art. 52 projektu ustawy wskazano "W roku szkolnym 2021/2022 na stanowisku pomocy nauczyciela, którym mowa w art. 165 ust. 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, może być zatrudniona osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego, jeżeli posiada znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Wymogu znajomości języka polskiego potwierdzonej dokumentem, o którym mowa w art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, nie stosuje się".
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń