Resort edukacji zapowiada reformę, która obejmie m.in. poradnie psychologiczno-pedagogiczne i szkoły specjalne. Założenia reformy zostały ujęte w dokumencie „Edukacja dla wszystkich – ramy rozwiązań legislacyjno-organizacyjnych na rzecz wysokiej jakości kształcenia włączającego dla wszystkich osób uczących się”. Dokument ten został jednoznacznie negatywnie zaopiniowany przez ZNP.
Jak zapowiedział minister Michał Dworczyk, niebawem rozpoczną się szczepienia nauczycieli. W tym celu wykorzystana zostanie szczepionka AstraZeneca. Zapowiedź ta wywołuje kontrowersje, czego wyrazem jest stanowisko ZNP.
19 listopada br. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował kolejną aktualizację wytycznych przeciwepidemicznych dla przedszkoli, w której znalazł się m.in. zapis o zniesieniu zakazu przyprowadzania dzieci do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych, innych form wychowania przedszkolnego oraz żłobków, jeśli w domu przebywa osoba objęta kwarantanną. W liście do GIS mocno sprzeciwia się temu Związek Nauczycielstwa Polskiego i pilnie apeluje o zmianę wytycznych.
Wiemy już, że Związek Nauczycielstwa Polskiego zdecydował o kontynuacji akcji protestacyjnej rozpoczętej na wiosnę 2019 r. Tym razem nie będziemy mieli jednak do czynienia ze strajkiem a z tzw. protestem włoskim.
Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił, że nauczyciele chcą kontynuować akcję protestacyjną w formie protestu włoskiego. Sprawdźmy, co to oznacza w praktyce i jak daleko mogą posunąć się strajkujący nauczyciele, by nie narazić się na odpowiedzialność dyscyplinarną.
Minister edukacji przedstawiając najnowsze dane z Systemu Informacji Oświatowej, pominęła ważne informacje dotyczące zwolnień – zauważa ZNP. Podczas konferencji prasowej szefowa MEN nie odpowiedziała na pytanie o liczbę zwolnionych nauczycieli. A według danych z SIO pracę straciło 6.668 nauczycieli.
Jak już informowaliśmy, na dzień 31 marca 2017 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział organizację strajku związanego z wdrażaną reformą oświaty. W związku z tym zarówno na dyrektorze, jak i pracownikach szkoły spoczywały będą dodatkowe obowiązki. Sprawdź, jak zachować się w okresie strajku, by nie naruszyć praw pracowniczych, a jednocześnie nie pozwolić na działania przekraczające uprawnienia strajkujących.
Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada na 31 marca przeprowadzenie strajków w proteście przeciwko wdrażaniu reformy oświaty. Strajki nie zostaną jednak przeprowadzone we wszystkich szkołach.
17 lutego MEN przeprowadził spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych, którego tematem był projekt rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń nauczycieli. ZNP uważa, że planowane zmiany nic nie wnoszą i jedynie uwłaczają godności zawodu nauczyciela.
20 grudnia br. Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął działania zmierzające do wszczęcia sporu zbiorowego ze wszystkimi szkołami i placówkami objętymi jego działaniem. W dalszej konsekwencji działania te mogą wiązać się ze strajkami.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.