Nauczyciel szkół feryjnych często po przejściu na emeryturę podejmują ponownie pracę w szkole. Niekiedy zawierają krótkie umowy na czas określony, w tym na zastępstwo. Nie zawsze jednak po rozwiązaniu umowy o pracę otrzymają ekwiwalent za urlop. Sprawdź, od czego to zależy.
Nauczyciel, który nie wykorzystał co najmniej 8 tygodni urlopu w czasie ferii szkolnych, ma prawo do urlopu uzupełniającego. Sprawdź, kiedy i jak obliczyć, ile urlopu uzupełniającego przysługuje nauczycielowi oraz na jakich zasadach się go udziela. Dowiedz się jakie wynagrodzenie przysługuje za urlop uzupełniający nauczyciela.
W szkole feryjnej – urlop w czasie ferii
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela). Zasada ta nie dotyczy tylko nauczycieli pełniących funkcje kierownicze (art. 64 ust. 2a Karty Nauczyciela).
W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Pobierz wzór zobowiązania do wykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia i sprawdź w jakim wymiarze można udzielić urlopu bez zgody pracownika.
Zakończenie okresu prowadzenia zajęć często wiąże się również z rozwiązaniem stosunku pracy nauczycieli. Ustanie zatrudnienia zobowiązuje do rozliczenia się z nauczycielem z urlopu, do którego nabył prawo. Sprawdź, jak ustalić ekwiwalent za urlop nauczyciela po umowie na czas określony. Skorzystaj z praktycznych przykładów i kalkulatorów.
Specyfika pracy w placówce nieferyjnej takiej jak przedszkole wiąże się przede wszystkim z odmiennym reżimem urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, czym charakteryzuje się taki urlop.
Z zasady każdy nauczyciel powinien mieć zapewniony nieprzerwany urlop wypoczynkowy, aby korzystać z wypoczynku w sposób niezakłócony. Nie oznacza to jednak, że dyrektor nie może w trakcie korzystania z urlopu wypoczynkowego nakładać na niego poleceń służbowych, z wyjątkiem przypadków określonych przepisami prawa. Więcej na ten temat w artykule a także podczas szkolenia „Urlopy nauczycieli od A do Z”.
Nauczyciele zatrudnieni w placówkach feryjnych mają prawo do urlopu w wymiarze ferii i w czasie ich trwania. Przeliczenie urlopu na tygodnie następuje wyłącznie, gdy nauczyciel nie wykorzystał urlopu w tym okresie (urlop uzupełniający) lub nie będzie mógł wykorzystać z uwagi na ustanie zatrudnienia (ekwiwalent za urlop). Nie można nauczycielom zatrudnionym w okresie wakacji ograniczyć prawa tylko do 8 tygodni urlopu.
Ferie szkolne to okres urlopu dla wszystkich nauczycieli
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela). Prawo do urlopu w wakacje mają wszyscy nauczyciele szkoły niezależnie od okresu zatrudnienia (za wyjątkiem kadry kierowniczej, która korzysta z urlopu na odmiennych zasadach). Jeżeli zatem nauczyciel został zatrudniony w trakcie roku, a okres jego zatrudnienia obejmuje wakacje – ma prawo w tym czasie korzystać z urlopu.
Faktyczny czas trwania urlopu uzależniony od organizacji danego roku szkolnego
Ferie letnie rozpoczynają się w dniu następującym po dniu zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i kończą się z dniem 31 sierpnia. Ferie zimowe zaś trwają dwa tygodnie (§3 ust. 1 pkt 2 i pkt 4 rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017 r.).
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.