W umowie pracę wskazuje się dwie daty tj. datę zawarcia umowy o pracę oraz datę rozpoczęcia pracy. Co wpisać jako datę zawarcia umowy o pracę nie powinno budzić wątpliwości. Jest to bowiem dzień, w którym umowa została podpisana. Więcej kłopotu sprawia ustalenie, co to jest dzień rozpoczęcia pracy. Opatrzne rozumienie tego terminu powoduje, że pracownicy tracą przypadający przed pierwszym dniem roboczym okres zatrudnienia, a w konsekwencji uzyskują krótszy staż pracy wliczany do świadczeń pracowniczych. Sprawdź, co oznacza dzień rozpoczęcia pracy w umowie o pracę i czy dzień rozpoczęcia pracy może przypadać w święto lub sobotę.
Pracownik z art. 15 Prawa oświatowego realizuje określoną w umowie o pracę liczbę godzin zajęć. Jednocześnie nie jest nauczycielem, a zatem nie obowiązują go zasady przydzielania godzin ponadwymiarowych oraz wypłaty wynagrodzenia za te godziny. Umowa o pracę pracownika z art. 15 Prawa oświatowego może jednak przewidywać skutki przekroczenia ustalonej liczby godzin zajęć z uczniami. Sprawdź, jak należy uregulować godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa pracownika z art. 15 Prawa oświatowego.
Umowa o pracę musi zawierać dane osobowe przyszłego pracownika szkoły. Konieczna jest bowiem możliwość identyfikacji obu stron stosunku pracy. Sprawdź, czy w umowie o pracę w szkole należy wpisać PESEL przyszłego pracownika.
Podanie pracownika o przedłużenie umowy o pracę należy przechowywać w aktach osobowych tego pracownika. Nie jest jednak oczywiste, w której ich części. Wszystko zależy bowiem od tego, czy z pracownikiem nawiązany zostanie nowy stosunek pracy czy na mocy porozumienia stron przedłużona będzie dotychczasowa umowa. Sprawdź szczegóły.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Sejm przyjął właśnie ustawę umożliwiającą zawarcie umowy o pracę z pracownikiem za pośrednictwem specjalnego portalu. Rozwiązanie to obejmie m.in. placówki oświatowe zatrudniające do 9 pracowników.
W umowie o pracę musi znaleźć się m.in. zapis dotyczący przysługującego wynagrodzenia. W szkołach samorządowych jest to o tyle kłopotliwe, że wysokość wynagrodzenia wynika z przepisów rozporządzenia, a dodatkowo wynagrodzenie składa się z kilku składników, których wysokość zmienia się w czasie trwania zatrudnienia. Sprawdź, jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika samorządowego w umowie o pracę, aby każdorazowa zmiana jego wysokości nie powodowała konieczności zmiany treści umowy o pracę.
Ciąża pracownicy lub nauczycielki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony może spowodować przedłużenie umowy do dnia porodu. Oznacza to automatyczne wydłużenie okresu zatrudnienia. Dowiedz się, kiedy następuje przedłużenie umowy do dnia porodu, a kiedy – mimo ciąży pracownicy – umowa o pracę z pracownicą ulegnie rozwiązaniu z upływem czasu, na jaki była zawarta.
Przedłużenie umowy do dnia porodu – warunki
Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 § 3 i § 3[1] Kodeksu pracy).
Przedłużenie umowy do dnia porodu nastąpi, pod warunkiem, że:
Umowa o pracę nauczyciela może zostać wypowiedziana nie tylko w przypadku częściowej likwidacja przedszkola, zmniejszenia liczby oddziałów w placówce lub zmian planu nauczania, ale w każdej z innych uzasadnionych przyczyn. Nauczyciel może jednak odwołać się od decyzji dyrektora o zwolnieniu do sądu pracy.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.