W przedstawionej sytuacji umowy zlecenia są zawierane między nauczycielami i odrębną firmą. Umowy te nie są więc zawierane z własnym pracodawcą. Dla ustalenia obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych, konieczne jest ustalenie, czy praca wykonywana na podstawie tych umów świadczona jest na rzecz szkoły, w której są zatrudnieni.
O wyborze podstawy zatrudnienia decyduje zgodna wola stron. Umowa zlecenie może być zawarta tylko, jeśli jest to zgodne z charakterem i celem świadczonej pracy. Jeśli powstały między stronami stosunek prawny odpowiada cechom konstytutywnym stosunku pracy, to nie może być mowy o umowie cywilnoprawnej. Sprawdź, czego nie może zawierać umowa zlecenia, aby nie została uznana za umowę o pracę.
Co do zasady, w okresie umowy zlecenia zleceniobiorcy nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek chorobowy, gdyż umowa zlecenia nie stanowi tytułu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Inaczej jednak wygląda sprawa, gdy umowę zlecenia zawiera się z własnym pracownikiem - dowiedz się więcej!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.