Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podał informację o sposobie dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego do potrzeb absolwentów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Nie. Sprawdź, kiedy praca z uczniem skierowanym do kształcenia specjalnego uprawnia nauczyciela do dodatku za warunki pracy.
Podstawą pracy z uczniem niepełnosprawnym umysłowo są wiedza i przeświadczenie, że dysfunkcje, jakie u niego występują, nie wynikają z negatywnej postawy, a jedynie ze złego funkcjonowania mózgu. Aby zastosować odpowiednie metody pracy z uczniem, trzeba najpierw poznać jego ograniczenia.
Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim należą do grupy uczniów wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy. Obejmuje się ich kształceniem specjalnym, które może być prowadzone w formie nauki w szkołach ogólnodostępnych, szkołach lub oddziałach integracyjnych, szkołach lub oddziałach specjalnych i ośrodkach. Poznaj zasady promocji do wyżej klasy uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim.
Dla wymienionego w pytaniu ucznia powinien być opracowany oraz realizowany podczas obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny, dostosowujący nauczanie tego ucznia do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych. Zapoznaj się z przepisami na temat zasad zwalniania ucznia z zajęć!
Chociaż problemy dziecka z czytaniem i pisaniem ujawniają się dopiero w szkole, to jednak już w wieku przedszkolnym można dostrzec symptomy zapowiadające te trudności. Wiedza, umiejętność obserwacji i dostrzegania objawów pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć dzieci z problemami i zapewnić im właściwą pomoc. Dzieci ryzyka dysleksji powinny być objęte pomocą specjalistów jeszcze przed podjęciem nauki w szkole. Im wcześniejsza interwencja, tym lepsze wyniki. Dziecko z symptomami dysleksji rozwojowej nie musi stać się dyslektykiem. Zobacz, na jakie symptomy trzeba zwrócić uwagę. Sprawdź, o co pytać rodziców w sytuacji pojawiających się problemów dziecka w nauce czytania i pisania.
Otwartość systemu oświaty, gwarantuje z mocy ustawy prawo do nauki dzieciom i młodzieży odpowiednio do wieku i osiągniętego rozwoju oraz dostosowanie treści, metod i organizacji nauczania do możliwości psychofizycznych uczniów. Coraz częściej uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi lub rozwojowymi, w tym z niepełnosprawnością, uczą się w szkołach ogólnodostępnych, na zasadzie tzw. edukacji włączającej. Zobacz, jak przygotować do pracy z uczniami niepełnosprawnymi w Twojej klasie.
Niepełnosprawność ruchowa, niezależnie od przyczyny, głębokości dysfunkcji, czasu wystąpienia choroby lub urazu, każdorazowo wpływa na funkcjonowanie psychofizyczne ucznia i może mieć znaczący wpływ na jego osiągnięcia edukacyjne. Uczeń z niepełnosprawnością ruchową wymaga również indywidualnego wsparcia w zakresie form i metod pracy, odpowiedniego doboru środków i pomocy dydaktycznych, zapewnienia szczególnych warunków edukacji.
Praca z uczniem z dysfunkcjami rozwojowymi nie jest dla szkoły zadaniem nowym. Na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów nauczyciele są zobowiązani do dostosowania warunków edukacyjnych do indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych uczniów niepełnosprawnych i niedostosowanych społecznie, z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi oraz uczniów, u których stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się. Nowe rozporządzenia regulują zasady pracy szkoły instytucji specjalistycznych w tym obszarze. Sprawdź, jakie zmieni się praca nauczyciela.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.