Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję o zawieszeniu stosowania rozporządzenia MEN w sprawie organizacji lekcji religii. Decyzja ta postawiła pod znakiem zapytania organizację tych lekcji od września 2024. Ostatecznego orzeczenia jeszcze nie ma, ale Ministerstwo Edukacji przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 22 ust. 1 pkt 1 UoSO, upoważniający Ministra Edukacji Narodowej do określenia zasad rekrutacji do szkół i przedszkoli, jest niezgodny z Konstytucją i przestanie obowiązywać z upływem 12 miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.
8 stycznia 2013 r. Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zgodności zasad rekrutacji do przedszkoli z ustawą zasadniczą. Zdaniem Rzecznika, obecna regulacja nie daje wytycznych, w jaki sposób zasady rekrutacji powinny być określone i dlatego jest niekonstytucyjna. Ministerstwo uważa zaś, że jest to zamierzona dowolność kształtowania tych zasad, dająca możliwość dostosowania ich do potrzeb lokalnej społeczności.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis określający zasady ustalania wymiaru czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, w którym święto przypada w dzień dla niego wolny od pracy, narusza konstytucyjną zasadę równości. Przepis ten bezpodstawnie różnicuje liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom!
2 października 2012 r., Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek NSZZ „Solidarność” o stwierdzenie, że obowiązujący od 1 stycznia 2011 r. przepis Kodeksu pracy, który obniża czas pracy tylko niektórych pracowników w przypadku wystąpienia święta w inny dzień niż niedziela, jest niezgodny z Konstytucją.
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności art. 22 ust. 1 pkt 1 UoSO z Konstytucją. Zdaniem Rzecznika, obecna regulacja pozwala na dowolne ustalenie przez MEN w rozporządzeniu całokształtu zasad rekrutacji do szkół publicznych, nie wskazując żadnych wytycznych dotyczących treści rozporządzenia, przez co jest niekonstytucyjna. W konsekwencji, dzieci które nie spełniają uwzględnionych w rozporządzeniu wymogów, mają mniejsze szanse na przyjęcie do przedszkola publicznego, często oznacza to dla nich brak możliwości skorzystania z nauki i opieki w jakimkolwiek publicznym przedszkolu na terenie gminy, w której mieszkają.
Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisów dotyczących uprawnienia Ministra Edukacji do kształtowania zasad i warunków oceniania oraz przeprowadzania egzaminów w szkołach.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.