Minister Edukacji po raz siódmy zaprezentował prognozę dotyczące zapotrzebowania na pracowników w zawodach związanych ze szkolnictwem branżowym na poziomie krajowym i wojewódzkim. Celem tego dokumentu jest ukierunkowanie rozwoju oferty szkolnictwa branżowego. Prognoza jest podzielona na dwie części: krajową oraz wojewódzką, i określa zapotrzebowanie na pracowników w różnych zawodach, ułożonych w porządku alfabetycznym.
W związku z wprowadzeniem branżowego centrum umiejętności czekają nas zmiany w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Pojawi się także nowy zawód „technik elektromobilności”. Więcej o zmianach w klasyfikacji w artykule.
Minister Edukacji i Nauki ogłosił listę zawodów szkolnictwa branżowego, dla których prognozuje się szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy w 2023 r. Szczegóły w artykule.
Od roku szkolnego 2023/2024 funkcjonować będą nowe zawody szkolnictwa branżowego. Sprawdź, jakie nowe zawody i gdzie będą nauczane od kolejnego roku szkolnego.
Do systemu szkolnictwa branżowego wprowadzone zostaną nowe zawody m.in. w ramach branży chemicznej i ochrony środowiska. Zawody te mają być nauczane począwszy od roku szkolnego 2023/2024.
Rozporządzenie przewidujące wymagania niezbędne do uzyskania dyplomu dla nowych zawodów szkolnictwa branżowego zostało podpisane przez Prezydenta i wchodzi w życie 1 września 2022 r.. Sprawdź, o jakie zawody chodzi i jakie są dla nich wymagania kwalifikacyjne.
Nauczyciele przedmiotów zawodowych mają obowiązek odbywania szkoleń branżowych w 3-letnich cyklach. Z kolei na dyrektorze spoczywa obowiązek organizacji procesu takich szkoleń. Sprawdź, jakie dokumenty są niezbędne w ramach organizacji szkoleń branżowych.
6 nowych zawodów wpisano do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. W życie wchodzi właśnie nowelizacja rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.
MEN ogłasza prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Z obwieszczenia wynika, że najbardziej poszukiwanymi specjalistami będą: automatyk, kierowca mechanik, mechatronik, murarz-tynkarz, technik budowy dróg, technik programista oraz technik spawalnictwa.
Reforma ustroju szkolnego, w szczególności w zakresie kształcenia zawodowego, wymusiła zmiany w licznych rozporządzeniach z różnych sfer zarządzania szkołą. Przypominamy, jakie zmiany wejdą w życie z dniem 1 września 2019 r.
Przyjmując ucznia na staż, konieczne będzie zawarcie umowy (w formie pisemnej) o staż z uczniem albo rodzicami niepełnoletniego ucznia. Pobierz wzór umowy!
NNW dzieci i młodzieży szkolnej jest dobrowolną umowa ubezpieczenia i może być ona zawarta wyłącznie z woli rodziców. Przepisy nie upoważniają dyrektora szkoły, jak i innych organów szkoły do podejmowania czynności związanych z zawieraniem umów ubezpieczenia na rzecz uczniów. Inaczej jest jednak w przypadku szkół kierujących uczniów na praktyczną naukę zawodu. Czy zatem dyrektor zespołu technikum lub branżowej I stopnia, które kierują uczniów na praktyczną naukę zawodu musi zawrzeć taką umowę, a jeśli tak, to kto ma zapłacić za ubezpieczenie uczniów? Sprawdź, w jaki sposób rozwiązać tę kwestię.
W ostatnich kilku dniach MEN opublikował kilka nowych projektów rozporządzeń. Sprawdzamy, czego dotyczą planowane zmiany.
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, odpowiednia dokumentacja praktycznej nauki zawodu oraz realizacja jej programu to jedne z kilku elementów nadzoru dyrektora nad realizacją praktycznej nauki zawodu. Poznaj szczegółowe zadania i obowiązki dyrektora szkoły w tym zakresie.
Dyrektor szkoły musi wziąć pod uwagę nowe regulacje dotyczące współpracy pomiędzy pracodawcą, uczniem i szkołą. Przedstawiamy 13 najważniejszych zadań w tym zakresie.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.