Aby założyć publiczną szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe np. szkołę branżową, organ prowadzący – z wyjątkiem oczywiście jednostki samorządu terytorialnego – musi złożyć w odpowiednim terminie wniosek o zezwolenie na założenie tej szkoły. Samo założenie jednak nie wystarczy. Konieczny jest wybór zawodów, w których szkołą będzie prowadziła kształcenie. Jakie formalności spełnić? Jaką dokumentację przygotować? Odpowiedzi w artykule.
Od roku szkolnego 2019/2020 uczniowie I klas technikum zarówno po szkole podstawowej, jak i po gimnazjum mają obowiązek zdawania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Terminy przeprowadzania powyższych egzaminów ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz rozporządzenie MEN z 18 sierpnia 2017 r.
Pytanie: Nauczyciel realizujący doradztwo zawodowe prowadzi dziennik doradcy zawodowego. Czy w związku z tym nie odnotowuje się tych zajęć w dzienniku lekcyjnym?
Pytanie: Ile trwa godzina lekcyjna zajęć praktycznych realizowanych w warsztatach szkolnych. Czy można stosować różny wymiar dla uczniów dotychczasowego czteroletniego technikum i nowego technikum pięcioletniego?
Reforma ustroju szkolnego, w szczególności w zakresie kształcenia zawodowego, wymusiła zmiany w licznych rozporządzeniach z różnych sfer zarządzania szkołą. Przypominamy, jakie zmiany wejdą w życie z dniem 1 września 2019 r.
Pytanie: Od 1 września w dotychczasowym 3-letnim liceum pojawią się również klasy pierwsze nowego 4-letniego liceum. W związku z tym jakie regulacje powinien zawierać statut takiego liceum? Co z programem wychowawczo-profilaktycznym?
Przyjmując ucznia na staż, konieczne będzie zawarcie umowy (w formie pisemnej) o staż z uczniem albo rodzicami niepełnoletniego ucznia. Pobierz wzór umowy!
Szeroko zakrojone zmiany w prawie oświatowym obejmą również egzaminy eksternistyczne, czyli egzaminy zewnętrzne przeprowadzane w niektórych szkołach. Sprawdź, jakie nowości przygotowano w projekcie rozporządzenia opublikowanym przez resort edukacji.
Kolejny projekt rozporządzenia MEN dotyczy tym razem organizacji egzaminu zawodowego i potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Sprawdzamy, jakie nowości planuje w tym zakresie wprowadzić resort edukacji.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty