Część zmian w zakresie finansowania kształcenia zawodowego weszła w życie już 1 stycznia 2019 r., jednak niektóre przepisy zaczną obowiązywać dopiero 1 września 2019 r. Warto więc przygotować się na nadchodzące zmiany prawne w tym zakresie.
Przyjmując ucznia na staż, konieczne będzie zawarcie umowy (w formie pisemnej) o staż z uczniem albo rodzicami niepełnoletniego ucznia. Pobierz wzór umowy!
Uczniowie szkół branżowych, zawodowych czy technikum będą mieli od 1 września 2019 r. nowe możliwości na zdobywanie dodatkowej wiedzy zawodowej. Sprawdzamy szczegóły w nowych przepisach.
Przepisy ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw będą wchodzić w życie stopniowo, począwszy od 1 września 2019 r., aż do 1 września 2022 r. i jak wynika z uzasadnienia do tego aktu, głównym celem zmian wprowadzanych ustawą jest odbudowa prestiżu kształcenia zawodowego w Polsce. Omawiamy jedno z nowych zadań nałożonych na dyrektora szkoły prowadzącego kształcenie zawodowe, czyli organizacja obowiązkowych szkoleń branżowych dla nauczycieli.
Trwająca reforma szkolnictwa wprowadziła wiele zmian, także w zakresie kształcenia w zawodach, zastępując szkolnictwo zawodowe – branżowym. Od 1 września 2019 r. zaczną obowiązywać kolejne zmiany w tym zakresie, m.in. związane z nowymi obowiązkami dyrektora w ramach współpracy z pracodawcami. Sprawdzamy, o jakie obowiązki chodzi.
W latach szkolnych 2019/2020-2023/2024 w technikum, w którym prowadzi się klasy dotychczasowego czteroletniego technikum oraz w latach 2019/2020-2022/2023 w branżowej szkole I stopnia, w której prowadzi się klasy branżowej szkoły I stopnia przeznaczone dla uczniów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum, obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia zawodowego mogą być realizowane w oddziale lub w grupie międzyoddziałowej. Sprawdzamy szczegóły!
Procedura wprowadzenia nowego zawodu do szkoły branżowej jest analogiczna do procedury jaka obowiązywała przy wprowadzaniu nowego zawodu do zasadniczej szkoły zawodowej. Jakie działania należy podjąć, aby wprowadzić nowy zawód? Sprawdzamy szczegóły!
Rok 2019 dla kształcenia zawodowego jest niezwykle istotny. To w tym roku z 1 stycznia weszło w życie część przepisów, które wprowadzają znaczne zmiany w szkolnictwie zawodowym, a pozostała część zmian wejdzie w życie 1 września 2019 r. Warto więc podsumować najważniejsze zmiany, jakie zajdą w kształceniu branżowym.
Uczniowie technikum oraz szkół branżowych I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami będą mogli w okresie nauki odbywać staż uczniowski w rzeczywistych warunkach pracy w celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie. Sprawdzamy, na jakich warunkach uczniowie mogą odbywać staż i co musi wiedzieć dyrektor szkoły!
Wiele zmian, które dotyczą kształcenia zawodowego lub ogólnego na poziomie ponadpodstawowym, zacznie obowiązywać od 1 września 2019 r. Jednak już teraz warto się na nie przygotować, szczególnie, że część z nich wpływa na organizację najbliższego roku szkolnego.
Główne zmiany w rozporządzeniu w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół dotyczą zwiększenia liczby godzin do dyspozycji dyrektora szkoły przeznaczonych na rozwój zainteresowań i uzdolnień uczniów na każdym etapie edukacyjnym. Sprawdzamy pozostałe zmiany w nowelizacji rozporządzenia.
O 1 godzinę zwiększy się liczba godzin do dyspozycji dyrektora szkoły przeznaczonych na rozwój zainteresowań uczniów – tak przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. A jakie jeszcze zmiany wprowadzi? Sprawdzamy szczegóły!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.