Projekt rozporządzenia w sprawie procedury przyznawania danych dostępowych do bazy danych systemu informacji oświatowej związany jest z nowelizacją ustawy o systemie informacji oświatowej, która wchodzi w życie 24 lipca 2017 r. Proponowane rozporządzenie powiela w większości rozwiązania dotychczasowego rozporządzenia MEN z 24 kwietnia 2012 r. w sprawie procedury weryfikacji dostępu do bazy danych systemu informacji. Sprawdzamy, co się zmieni.
Nowelizacja ustawy o systemie informacji oświatowej wprowadza m.in. zmianę dotyczącą przekazywania danych za pośrednictwem aplikacji – przez przeglądarkę internetową. Ustawa przewiduje również uproszczenie sposobu zbierania danych gromadzonych w systemie. Sprawdzamy, co jeszcze zmieni się w SIO!
MEN podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej oraz terminów przekazywania niektórych danych do bazy danych systemu informacji oświatowej. Nowe przepisy przede wszystkim wprowadzają zmiany odnośnie terminów przekazywania danych do SIO.
Dostosowanie przepisów do prawa oświatowego i doprecyzowanie dotychczasowych regulacji to główne powody zmian w projekcie rozporządzenia dotyczącego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej. Przewidują one m.in. nowe terminy składania danych. Poznaj projektowane zmiany, które mają zacząć obowiązywać od nowego roku szkolnego.
Termin na przekazanie baz danych oświatowych przez szkoły upływa 5 kwietnia br. Spis według stanu na 31 marca 2016 r. należy wykonać za pomocą programu SIO v.3.20. W tym roku System Informacji Oświatowej funkcjonuje dwutorowo - w wersji obecnie używanej do sprawozdawczości oraz w wersji modernizowanej, tzw. „nowym SIO".
Dyrektor szkoły może, w związku z zatrudnianiem nauczyciela, pozyskać do lokalnej bazy danych SIO takie dane nauczyciela, jak np.: informacja o poziomie wykształcenia czy posiadanych kwalifikacjach. Dane te mogą być pozyskane przez dyrektora szkoły wyłącznie za zgodą nauczyciela. Zgody wymaga także przechowywanie danych nauczyciela w bazie SIO przez okres dłuższy niż 5 lat. Pobierz wzór oświadczenia nauczyciela w sprawie zgody na przechowywanie i przetwarzanie danych osobowych w SIO.
Stary System Informacji Oświatowej będzie funkcjonował jeszcze przez 3 lata. W latach 2014-2016 będzie obowiązywać nowa, tymczasowa procedura wprowadzania danych, która ułatwi pozytywną ich weryfikację. W przypadku negatywnej weryfikacji danych ze zbiorem PESEL, szkoły będą miały 6 miesięcy na wyjaśnienie stanu faktycznego.
W latach 2014 - 2016 podział części oświatowej subwencji ogólnej będzie dokonywany nadal na podstawie danych ze „starego SIO”. „Nowe SIO” ruszy samodzielnie dopiero w 2017 roku. W latach 2014 – 2016 będzie obowiązywać nowa, tymczasowa procedura wprowadzania danych. Sejm przyjął zmianę przepisów o SIO.
Szkoły próbują przesłać dane o uczniach i nauczycielach do SIO, lecz system nie może ich pozytywnie zweryfikować. Resort edukacji musi zmienić przepisy, bo dane w nowym SIO są niepełne. Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniają użytkownicy SIO i uchroń się przed nimi.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.