Zbyt duża liczba błędów i negatywnie zweryfikowanych danych uniemożliwia przejście na nowy System Informacji Oświatowej. W latach 2014 - 2016 podział części oświatowej subwencji ogólnej będzie dokonywany nadal na podstawie danych ze „starego SIO”. „Nowe SIO” ruszy samodzielnie dopiero w 2017 roku.
Prezydent podpisał nową ustawę o systemie informacji oświatowej. Ustawa zmienia strukturę, organizację oraz zasady działania SIO: stawia nacisk na dane jednostkowe, z czym wiążą się dodatkowe zabezpieczenia danych osobowych. W tym artykule przeczytasz na temat tego, jak będzie funkcjonował nowy system, jaką będzie miał strukturę, jakie dane będą gromadzone i przetwarzana w SIO. Warto zapoznać się z tymi regulacjami, zanim wejdą w życie i nałożą na szkoły liczne nowe obowiązki.
Sejm uchwalił nową ustawę o Systemie Informacji Oświatowej. Nowy system zmienia sposób zbierania danych, a nie rodzaj gromadzonych danych, które obecnie przechowywane są w szkołach w formie papierowej. Obecny system działa od 6 lat. Składa się z bazy danych SIO i lokalnych baz danych. Znajdują się w nim dane statystyczne o szkołach i placówkach oświatowych, uczniach, słuchaczach, wychowankach i absolwentach, a także o nauczycielach, wychowawcach i innych pracownikach oświaty. Na ich podstawie dokonywany jest podział subwencji oświatowej oraz planowane są środki na wynagrodzenia nauczycieli w budżecie państwa.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.