Organ dokonujący wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych nie ma podstaw, by żądać od osoby ubiegającej się o wpis wykazania, czy posiada tytuł prawny do lokalu, w którym ma być prowadzone przedszkole, czy generalnie wykazywania możliwości dysponowania lokalem na ten cel (wyrok WSA w Warszawie z 9 maja 2013 r., II SA/Wa 358/13).
Rząd przyjął założenia „Ustawy przedszkolnej”, zmieniającej płatność za przedszkola. Zmiany wprowadzają mniejsze opłaty dla rodziców za dodatkowe godziny w przedszkolu - od 1 września 2015 r. wszystkie dodatkowe godziny powyżej pięciu bezpłatnych będą opłacane przez rodziców w wysokości 1 zł. Projekt został przesłany do konsultacji społecznych.
6 grudnia 2012 r. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął założenia „ustawy przedszkolnej". Przygotowane rozwiązania prawne i finansowe już w 2016 roku zagwarantują każdemu dziecku miejsce w przedszkolu. Dzięki przepisom do budżetów gmin trafi rządowa dotacja na każdego przedszkolaka.
Komitet Ochrony Praw Dziecka przedłużył termin zgłaszania udziału w pierwszej edycji projektu „Przedszkole przyjazne maluchom” do 22 grudnia 2012 r. Inicjatywa skierowana jest do prywatnych placówek wychowania przedszkolnego, a jego celem jest poszerzenie idei dobrych przedszkoli i wyróżnienie tych, które korzystnie wpływają na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny dziecka. Zwycięzcy otrzymają od Komitetu Ochrony Praw Dziecka certyfikaty placówki przyjaznej maluchom 2012/ 2013 r.
W przypadku braku na terenie gminy przedszkola publicznego, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkola publicznego.
Planowane zmiany dotyczące zasad przyjmowania dzieci do przedszkoli oraz finansowania działalności przedszkoli spotkały się z aprobatą Forum Rodziców działającym przy MEN.
Obowiązek utworzenia rady pedagogicznej oraz rady rodziców został opisany w rozdziale 3 i 4 ustawy o systemie oświaty - rozdziały te dotyczą szkół, przedszkoli oraz placówek publicznych.
Z dotacji udzielanej przez gminę na wychowanków przedszkola niepublicznego może być finansowana ta część kosztów żywienia, która dotyczy kosztów utrzymania kuchni i stołówki tj. wynagrodzenia pracowników kuchni z narzutami oraz zakup takich materiałów jak środki czystości, ręczniki jednorazowe.
Wyrażenie „niepubliczne” określa typ przedszkola, które może być założone przez osoby fizyczne lub prawne, nie będące jednostką samorządu terytorialnego. Natomiast wyrażenie „prywatne” określa przedszkole, które może być założone przez osoby fizyczne.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.