Główne zmiany dotyczące szkół są związane ze szkolnictwem zawodowym. Natomiast przedszkola muszą przygotować się na opłaty za każdą rozpoczętą godzinę i nowe obowiązki wójta podczas rekrutacji. Sprawdzamy, co zmieni ustawa z 22 listopada 2018 r.
Od września 2018 r. weszło w życie wiele nowych przepisów oświatowych. Są to m.in. nowe wytyczne dotyczące awansu zawodowego nauczycieli, ich oceny pracy, ale także doradztwa zawodowego czy pensum. Przedstawiamy najważniejsze ze zmian, również te, które weszły w życie niedawno i warto o nich pamiętać w tym roku szkolnym.
Kolejne podwyżki dla nauczycieli, wsparcie finansowe dla samorządów, a także nowa podstawa programowa dla kolejnych klas szkoły podstawowej to jedne z ważniejszych spraw na rok szkolny 2018/2019. Za resortem edukacji przedstawiamy 17 podstawowych zadań i planów na najbliższy rok szkolny.
Od września br. wchodzi w życie wiele nowych przepisów. Rok szkolny 2018/2019 zapowiada się głównie pod znakiem zmian w Karcie Nauczyciela, ale nie tylko. Przedstawiamy prezentację, która szczegółowo omawia wszystkie zmiany, a także projekty zapowiadanych nowych regulacji.
Nowy rok szkolny przynosi nowe obowiązki dla dyrektora szkoły. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez Czytelników Portalu Oświatowego.
Zmiany w klasyfikacji zawodów, praktycznej nauce zawodu, egzaminach zawodowych, awansie zawodowym uwzględniającym nauczycieli polonijnych to najważniejsze obszary ujęte w projekcie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Przedstawiamy szczegóły zmian.
Wraz z 2018 rokiem weszły w życie nowe przepisy prawa oświatowego. Dotyczą one m.in. nowych zasad naliczania i rozliczania dotacji celowej na wychowanie przedszkolne, podziału subwencji oświatowej, zmian w organizowaniu innych form wychowania przedszkolnego, a także w zakresie wymagań przeciwpożarowych dla oddziałów przedszkolnych. Część zmian dotyczy również szkolnictwa zawodowego.
Według Ministerstwa Edukacji Narodowej sprawdziły się pozytywne prognozy odnośnie wpływu reformy edukacji na stan zatrudnienia nauczycieli. Dane przekazane do SIO wskazują na to, że zwiększyła się liczba nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, a także wzrosła liczba etatów.
Z początkiem roku szkolnego 2017/2018 wchodzi w życie wiele zmienionych przepisów Prawa oświatowego. Zmiany te często wymagają aktualizacji dokumentacji szkolnej, a także zaznajomienia nauczycieli ze wszystkimi nowościami na zebraniu rady pedagogicznej. Przedstawiamy przepisy, które wchodzą w życie 1 września – zebrane w wygodną tabelaryczną formę.
Rok szkolny 2017/2018 to początek reformy oświaty. To pierwszy rok, w którym weszło w życie nowe Prawo oświatowe. Dotychczasowe przepisy w większości przestały obowiązywać, a na ich miejsce weszły nowe, zmienione, dostosowujące regulacje do nowego ustroju szkolnego. Sprawdzamy, co się zmieniło, jakie nowości wprowadziły przepisy i o czym musi wiedzieć każdy dyrektor placówki oświatowej!
Z dniem 1 września 2017 r. dwie duże ustawy, czyli Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe, zmieniły ustrój szkolnictwa, a co za tym idzie – przepisy określające jego organizację i funkcjonowanie. Nowe regulacje zmieniły tak dużo, że aktualizacji wymaga również nasz Portal…
Od 1 września 2017 r. zaczną obowiązywać w polskim systemie edukacji zmiany ustanowione przez Prawo oświatowe. W związku z tym MEN przygotowało broszurę informującą rodziców uczniów o nowościach i zmianach w prawie.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.