Przypominamy, że termin na dostosowanie lokali, w których znajduje się oddział przedszkolny w szkole podstawowej, do wymagań ochrony przeciwpożarowej, upływa 31 sierpnia 2024 r.
Jeżeli statut szkoły przewiduje funkcjonowanie oddziałów przedszkolnych, to nie ma przeszkód prawnych do ich tworzenia. Ubiegając się o utworzenie w szkole dotąd nieistniejącego oddziału przedszkolnego musisz jednak pamiętać o kilku ważnych obowiązkach.
Zasady funkcjonowania oddziałów przedszkolnych budzą niestety wiele wątpliwości. Czy oddziały przedszkolne działają jak przedszkola czyli jednostki nieferyjne. Czy też tak jak szkoła podstawowa ma status placówki feryjnej. Spróbujmy rozstrzygnąć ten problem.
Zmiany wprowadzone do prawa oświatowego ustawą z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw przewidują wydłużenie terminu na dostosowanie lokali oddziałów przedszkolnych do nowych warunków – nowy termin to 31 sierpnia 2024 r. Sprawdź szczegóły.
Utworzenie oddziałów przedszkolnych w szkole niepublicznej wymaga kilku kroków. Dotyczą one m.in.: zmiany statutu, spełnienia wymogów bhp, zatrudnienia nauczycieli spełniających wymogi kwalifikacyjne. Przede wszystkim jednak należy zgłosić zmianę danych zawartych w zgłoszeniu do ewidencji w terminie 14 dni.
Wymagania co do statutu niepublicznej szkoły określił ustawodawca w art. 172 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe. Natomiast do oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej zastosowanie znajdzie art. 172 ust. 3. Zgodnie z nim przepis art. 172 ust. 2 pkt 5 i 6 i art. 102 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do statutu oddziału przedszkolnego w niepublicznej szkole podstawowej. Z tym że czas pracy oddziału przedszkolnego w niepublicznej szkole podstawowej ustala organ prowadzący.
Zatem przy utworzeniu oddziału przedszkolnego w niepublicznej szkole podstawowej należy dostosować statut szkoły poprzez uwzględnienie kwestii określonych w art. 172 ust. 2 pkt 5 i 6 oraz art. 102 ust. 1 i 2.
Co powinien określać statut szkoły z odziałem przedszkolnym
Statut niepublicznej szkoły podstawowej z oddziałem przedszkolnym powinien więc określać m.in.:
Statut powinien zostać zmieniony poprzez uwzględnienie w nim oddziału przedszkolnego i wymagań co do treści wynikających z ww. przepisów.
Należy również zatrudnić nauczycieli spełniających wymagania kwalifikacyjne nauczycieli prowadzących kształcenie w oddziałach przedszkolnych (§ 2 pkt 3 i § 4, § 12 rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli).
Z artykułu dowiesz się:
Ustalenie liczby dzieci w oddziale, wyznaczenie czasu prowadzonych w nim zajęć czy ustalenie ramowego rozkład dnia oddziału należy do zadań i kompetencji dyrektora szkoły podstawowej, w której zorganizowano oddział przedszkolny. Poznaj 7 kroków na zorganizowanie oddziału przedszkolnego w szkole.
Utworzenie oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej nie stanowi przekształcenia szkoły w rozumieniu art. 89 ust. 9 ustawy Prawo oświatowe. Jednocześnie nie ma w przepisach prawa analogicznego przepisu odnośnie do likwidacji oddziału przedszkolnego. Sprawdzamy, jak zatem wygląda procedura likwidacji oddziału przedszkolnego w szkole.
Szkoła może zorganizować wczesne wspomaganie w porozumieniu z organem prowadzącym. Zatem musi zgłosić zamiar prowadzenia takich zajęć, zgodnie ze statutem. Wiąże się to bowiem ze zwiększeniem liczby godzin nauczycieli. Powołanie zespołu powinno się odbyć w trybie zarządzenia dyrektora.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.