Prowadzenie nauczania zdalnego powszechnie kojarzy się z zajęciami realizowanymi z domu nauczyciela. Jednak nie zawsze tak będzie. Nauczanie zdalne w obecnym stanie prawnym nie jest bowiem równoznaczne z pracą zdalną. Poza tym dom, w którym mieszka nauczyciela, nie musi być jedynym miejscem prowadzenia zajęć.
Prowadzenie zajęć zdalnych wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych uczniów i nauczyciela w postaci ich wizerunku. Wizerunek nauczycieli jest przetwarzany także podczas posiedzenia rady pedagogicznej. Sprawdź, na jakich zasadach.
Przepisy obowiązujące do 31 stycznia 2021 r. obligowały do organizacji zajęć stacjonarnych dla ucznia, w przypadku którego nie było możliwości uczestnictwa w zajęciach zdalnych z miejsca zamieszkania. Rozwiązanie to budziło wątpliwości interpretacyjne i rodziło ryzyko nadużyć. Od 1 lutego 2021 r. decyzję w tej sprawie pozostawiono do uznania dyrektora.
Obowiązują dotychczasowe zasady funkcjonowania szkół i placówek, jednak zmieniono rozwiązania dotyczące organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły oraz możliwości organizowania próbnych egzaminów. Nowe wytyczne dla szkół weszły 1 lutego br.
Nadzór pedagogiczny w dobie pandemii przez dyrektora szkoły przebiega według dotychczasowych zasad. Jednak w grudniu pojawił się nowy kierunek realizacji polityki oświatowej państwa, który trzeba uwzględnić w działaniach doraźnych. Sprawdzamy i podpowiadamy, jak wygląda nadzór pedagogiczny 2020/2021 w czasie zdalnego nauczania – w 10 wskazówkach dla dyrektora szkoły.
Nauczyciele, którzy mają problemy techniczne w czasie zdalnej edukacji mogą skorzystać z bezpłatnej infolinii MEN, która będzie czynna 7 dni w tygodniu.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.