Nauczyciele nie powinni karać uczniów odebraniem telefonu komórkowego. Czy szkoła ma uprawnienia do rekwirowania przedmiotów należących do uczniów? Sprawdzamy, czy zapisy dotyczące zabierania uczniom telefonów, są zgodne z prawem.
Nauczyciele i specjaliści szkoły, którzy mają świadomość powszechności zjawiska hejtu w Internecie i przypuszczają, że autorami hejterskich komentarzy mogą być także uczniowie ich szkoły, zawsze powinni reagować na problem. Nieodpowiednia aktywność młodzieży w sieci powinna być przedmiotem zainteresowania zarówno szkoły, jak i rodziców uczniów oraz obszarem ich wspólnego działania w walce z hejtem.
Czy wśród kar dla ucznia pełnoletniego można uwzględnić wykonanie prac porządkowych na rzecz szkoły?Okazuje się, że statut nie może przewidywać prac porządkowych na rzecz szkoły jako kary. Konieczność wykonywania pracy pod przymusem jest ingerencją w wolność człowieka, czyli także w wolność ucznia.
Niedopuszczalne jest podejmowanie wobec ucznia takich działań, które uniemożliwiają mu uczestniczenie w zajęciach organizowanych przez szkołę. Sprawdzamy, dlaczego nie można nie dopuścić ucznia do lekcji.
1 września 2022 r. w życie wejdzie podpisana właśnie przez Prezydenta nowa ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Da ona możliwość wymierzania dodatkowych kar uczniom m.in. za przejawy demoralizacji. Kary będzie mógł wymierzyć dyrektor, ale po spełnieniu odpowiednich warunków. Więcej na ten temat w artykule.
Dyrektorzy szkół, odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa, mogą wprowadzać regulaminem lub procedurą obowiązek noszenia przez uczniów maseczek we wspólnych przestrzeniach. W odróżnieniu od przepisów obowiązujących w zeszłym roku, w tym roku szkolnym obowiązek noszenia maseczek ma podstawę ustawową. Obniżenie oceny zachowania w związku z nieprzestrzeganiem ustalonego przez dyrektora obowiązku jest możliwe, jeżeli znajduje umocowanie w statucie szkoły.
Statut szkoły powinien przewidywać katalog kar dla uczniów. Stosowanie kar nieprzewidzianych w statucie jest jego naruszeniem, które może doprowadzić do konsekwencji porządkowych lub dyscyplinarnych nauczyciela.
Internet oraz coraz większa dostępność usług multimedialnych sprawia, że zwiększa się zakres możliwości szykanowania i dręczenia kolegów ze szkoły. Obraźliwe komentarze na portalach społecznościowych oraz kompromitujące zdjęcia rozesłane przez MMS, mogą bardziej zaboleć niż fanga w nos. Szkoła nie może być obojętna wobec niewłaściwych zachowań swoich uczniów, nawet gdy dotyczy to ich aktywności pozaszkolnej, w tym tej w wirtualnym świecie.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.