Niedopuszczalne jest podejmowanie wobec ucznia takich działań, które uniemożliwiają mu uczestniczenie w zajęciach organizowanych przez szkołę. Sprawdzamy, dlaczego nie można nie dopuścić ucznia do lekcji.
Dyrektor szkoły nie może zabronić uczniowi brania udziału w zajęciach edukacyjnych, ponieważ nie dopuszczając go do zajęć, narusza w ten sposób przepisy prawa:
Prawo do nauki jest jednym z podstawowych praw gwarantowanych postanowieniami Konstytucji. Zgodnie z art. 70 „Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18. roku życia jest obowiązkowa”. Sposób wykonywania tego obowiązku określa ustawa Prawo oświatowe. Z jej przepisów wynika jasno, że uczniowie zobowiązani są uczęszczać do szkoły podstawowej, a po jej ukończeniu spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie do szkoły ponadpodstawowej. Oznacza to, że powinni uczestniczyć w zajęciach szkolnych organizowanych przez te szkoły. Niespełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Obowiązkiem dyrektora jest dbanie o bezpieczeństwo uczniów w czasie, gdy pozostają pod opieką szkoły. Podczas zajęć szkolnych uczniowie powinni znajdować się pod nadzorem nauczyciela, który odpowiada za ich bezpieczeństwo w tym czasie.
To, że uczeń ma określone przepisami prawa nie oznacza, że może zachowywać się dowolnie na terenie szkoły. Aktem prawnym, w którym powinny być określone prawa i obowiązki ucznia oraz rodzaje nagród i kar stosowanych wobec uczniów, jest statut szkoły. System kar i nagród określony w statucie nie może być sprzeczny z prawem. Konsekwencją nieprzestrzegania przez ucznia obowiązujących w szkole zasad i reguł postępowania nie może być odsunięcie go od zajęć organizowanych w szkole.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń