Nie mamy żadnych oficjalnych informacji o dalszych losach planowanej rewolucji w Karcie Nauczyciela. W oczekiwaniu na kolejne wieści zapytaliśmy naszych Czytelników, jak wyobrażaliby sobie idealną Kartę Nauczyciela. Jak się okazało, nauczyciele widzą wiele przestrzeni do zmian. Najciekawsze propozycje przedstawiamy w artykule.
Grudzień to kolejny miesiąc, który przyniósł nowe informacje dotyczące planowanych zmian w Karcie Nauczyciela. O szczegółach dowiesz się z videoporad „Grudniowe nowości oświatowe cz. I i II”. Ale to nie jedyne ważne tematy z grudnia. Poniżej prezentujemy pełną listę tematów podcastów i videoporad oświatowych!
Planowane w Karcie Nauczyciela zmiany mają wejść w życie już w kwietniu 2022 r. Tak wynika z zapowiedzi Ministra Edukacji i Nauki.
Dłuższe pensum to nie jedyna zmiana, jaką planuje resort edukacji i nauki. Oprócz zwiększenia pensum planuje się m.in. wprowadzenie katalogu obowiązków służbowych, które będą realizowane poza pensum, a więc bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia. To jednak nie wszystko. Dla nauczycieli szkół wprowadzone zostaną godziny dostępności w szkole. Chcesz poznać wszystkie planowane zmiany w zakresie czasu pracy nauczycieli? Znajdziesz je w infografice poniżej, którą również możesz pobrać (plik znajduje się pod infografiką).
Nadal nie przedstawiono projektu nowelizacji Karty Nauczyciela. 7 grudnia odbyły się jednak rozmowy ze związkami zawodowymi a kolejnego dnia – z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Zapowiedziano również pewne zmiany w projekcie tzw. Lex Czarnek. Czego nowego można dowiedzieć się z komunikatów MEiN i organizacji związkowych?
Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje rewolucyjne zmiany w Karcie Nauczyciela w 2022 r. Mają one objąć m.in. wymiar godzin zajęć obowiązkowych czyli pensum nauczycieli. Propozycje te, choć jeszcze nie sprecyzowane w projekcie ustawy, budzą obawy m.in. co do tego, czy nauczyciele nie będą musieli uzupełniać etatu w szkołach podlegających pod inny organ prowadzący. Sprawdźmy, czy jest to możliwe.
Listopad przyniósł nam wiele zapowiedzi zmian w przepisach, głównie w Karcie Nauczyciela 2022. Na razie nie ma nawet projektu zmian, ale już dziś zachęcamy do zapoznania się z głównymi wytycznymi proponowanymi przez MEiN w naszych videoporadach. Poniżej prezentujemy pełną listę tematów podcastów i videoporad oświatowych opublikowanych w listopadzie!
W nagraniu kontynuujemy praktyczną analizę założeń do rewolucyjnej nowelizacji Karty Nauczyciela. Co zmieni się prawdopodobnie w przyszłym roku szkolnym? Poznaj konkrety.
W drugiej części nagrania przedstawiamy kolejne nowości ze świata oświaty.
22 października 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie resortu edukacji z reprezentantami samorządów i nauczycielskich organizacji związkowych. Dotyczyło ono oczywiście zmian w zakresie statusu zawodowego nauczycieli.
Z nieoficjalnych doniesień medialnych wynika, że MEN zastanawia się nad przywróceniem nauczycielskich emerytur przysługujących niezależnie od wieku. Na czym miałaby polegać ta zmiana? Czy w istocie będzie tak korzystna?
Nadal nie znamy projektu nowelizacji Karty Nauczyciela. Niemniej jednak w kolejnym komunikacie z 8 października 2021 r. resort edukacji zaktualizował założenia zmian i zaprosił organizacje związkowe do dalszych rozmów.
Związek Nauczycielstwa Polskiego całkowicie odrzucił zaktualizowane propozycje MEN dotyczące zmian w Karcie Nauczyciela. W stanowisku związku padły nawet sformułowania o argumentach do podjęcia działań protestacyjny.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.