Spór z pracownikiem szkoły w sądzie pracy może zostać rozwiązany już na etapie mediacji. Biorą to pod uwagę sądy, coraz częściej kierując sprawy do postępowania mediacyjnego. Szkoła, a w jej imieniu dyrektor, może więc występować w mediacji zarówno jako pozwany jak i powód. Sprawdź, jak przebiega mediacja sądowa i jak się do niej przygotować.
Jak już wskazano we wstępie, zwykle sądy pracy kierują sprawy z powództwa pracownika lub szkoły do postępowania mediacyjnego. Dyrektor szkoły jako reprezentant szkoły w procesie dowie się o tym z postanowienia sądu kierującego sprawę do mediacji.
Co dalej? Otóż dyrektor musi podjąć decyzję w przedmiocie przystąpienia do mediacji. Jest ona dobrowolna, a to oznacza, że dyrektor wcale nie musi zgadzać się na taką mediację.
Na potrzeby artykułu załóżmy jednak, że dyrektor zgodził się prowadzenie mediacji. Przeprowadza ją wówczas profesjonalny, stały i bezstronny mediator wyznaczony przez sąd. W kolejnym kroku ustali on termin i miejsce posiedzenia mediacyjnego, na które musi stawić się pracownik i dyrektor.
Oczywiście mediator będzie starał się nakłonić strony do wzajemnych ustępstw i zawarcia ugody. Dlatego można spodziewać się więcej niż jednego posiedzenia mediacyjnego.
Na koniec zostanie sporządzony protokół z mediacji określający m.in. jej wynik. Zostanie w nim zamieszczona także ewentualna ugoda zawarta przez strony. Ma ona moc prawną ugody zawartej przed sądem. Jej podpisanie musi być jednak przemyślane, ponieważ ugodę zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd niezwykle trudno zaskarżyć. Jest to możliwe właściwie jedynie poprzez uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu.
Na to pytanie trudno odpowiedzieć bez odniesienia się do konkretnej sprawy. Wiele zależy tu od pozycji procesowej szkoły, która determinuje wynik mediacji. Można jednak sformułować pewne uniwersalne zalety i wady mediacji sądowej
Zalety mediacji sądowej |
Wady mediacji sądowej |
szybsze zakończenie sporu |
konieczność pójścia na ustępstwa (np. trzeba zgodzić się na zapłatę odszkodowania zamiast przywrócenia do pracy) |
rozwiązanie sporu w mniej stresujących okolicznościach |
de facto wydłużenie postępowania w przypadku nieudanej mediacji |
uniknięcie konieczności zapłaty kosztów postępowania na rzecz pracownika (koszty te znoszą się wzajemnie) |
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń