Organ prowadzący nie może narzucać dyrektorowi ograniczeń ani wymogów dotyczących zatrudniania sekretarki/sekretarza w przedszkolu. Przyjmowanie osoby na takie stanowisko w placówce publicznej odbywa się na zasadach dotyczących pracowników samorządowych.
Jednym z działań w ramach kontroli zarządczej, które dyrektor powinien przeprowadzać regularnie jest kontrola systematyczności prowadzenia obserwacji pedagogicznych. W jej ramach należy sprawdzić dzienniki zajęć przedszkola, dzienniki innych zajęć oraz teczki dziecka.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom w przedszkolu dyrektor musi pozyskać od rodziców różnego rodzaju zgody i oświadczenia. Bez nich - w razie wypadku czy innego niebezpiecznego zdarzenia - trudno mu będzie udowodnić, że dołożył należytej staranności w opiece nad dziećmi.
Na początku nowego roku szkolnego dyrektor powinien zorganizować zebranie z rodzicami dzieci, które po raz pierwszy przyjdą do przedszkola. Należy je dobrze zaplanować, żeby nie zapomnieć o omówieniu żadnej istotnej kwestii.
Dyrektor ma obowiązek zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami. Dyrektor może powiadomić pracowników ustnie, zalecana jest jednak forma pisemna.
Wszelkie decyzje dotyczące przydziału godzin ponadwymiarowych podejmuje dyrektor. Na przydział tych godzin nie ma wpływu organ prowadzący przedszkole ani rada pedagogiczna. W niektórych przypadkach jednak dyrektor potrzebuje zgody samego nauczyciela.
Przepisy nie przewidują wprost, by nauczyciel przechodzący na świadczenie kompensacyjne, któremu brakuje mniej niż 12 miesięcy do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej wyższego stopnia, miał prawo do wcześniejszej wypłaty tej nagrody. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje jednak dyrektor.
W trakcie procesu planowania ewaluacji należy określić cel ewaluacji i sposoby wykorzystania jej wyników, ustalić odbiorców ewaluacji, rozpoznać jakimi zasobami dysponuje przedszkole, zdecydować o przedmiocie ewaluacji i wyznaczyć jej wykonawców. Na koniec konieczne jest podsumowanie i sformułowanie wniosków.
Dyrektor może udzielić nauczycielowi urlopu na poratowanie zdrowia jednorazowo na maksymalnie 1 rok. O długości urlopu przesądza orzeczenie lekarskie, które może zalecać krótszy okres odpoczynku, jednak w trakcie trwania urlopu nie jest możliwe jego wydłużenie.
Dyrektor może odwołać się od orzeczenia lekarskiego zalecającego nauczycielowi urlop dla poratowania zdrowia. W takiej sytuacji, do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez wojewódzki ośrodek medycyny pracy nauczyciel, dyrektor wstrzymuje się z udzieleniem urlopu.
Za święto przypadające w sobotę dyrektor wyznacza inny dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. Dzień ten dotyczy jednak tylko pracowników niepedagogicznych. Z dodatkowego dnia nie skorzystają nauczyciele i dyrekcja przedszkola
Jeśli organ prowadzący nie udostępnia wzoru sprawozdania z doskonalenia zawodowego nauczycieli dyrektor sam musi zadbać, aby dokument ten był kompletny, czytelny i przejrzysty. Warto także przeanalizować ilu nauczycieli ma już kwalifikacje do nauczania języka obcego, a ilu musi się jeszcze dokształcić w tym zakresie.
Dyrektor ma prawo dokonać oceny pracy nauczyciela w dowolnym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania poprzedniej oceny i nie rzadziej niż raz na 5 lat. Ocena może zostać dokonana z inicjatywy samego dyrektora lub na wniosek 5 innych podmiotów.
Dzieci powinny przebywać na świeżym powietrzu o każdej porze roku. Przepisy nie wskazują przy ilu stopniach poniżej zera przedszkolaki nie mogą przebywać na świeżym powietrzu. O tym jaka temperatura będzie wykluczała wyjście na spacer dyrektor może uzgodnić z nauczycielami, rodzicami, lekarzem i pielęgniarką.
Organ prowadzący może obniżyć dyrektorowi pensum lub całkowicie go zwolnić z realizacji zajęć dydaktycznych. Zwolnienie dyrektora z pensum nie powoduje jednak utraty przez niego praw nauczycielskich.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.