Z dotacji – w granicach ustawowych limitów – może być sfinansowane wynagrodzenie wicedyrektora szkoły, przedszkola i innej placówki oświatowej.
Przepis art. 168 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe kompleksowo określa warunki, jakie należy spełnić, by móc założyć niepubliczne przedszkole. Natomiast warunki uzyskania dotacji oświatowej wynikają z przepisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Dowiedz się więcej w tekście.
Wydatki na monitoring placówki mieszczą się w kręgu wymienionych, jako przeznaczone na zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. Podstawowym celem monitoringu jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno prowadzącym zajęcia, jak i samym wychowankom czy podopiecznym.
Na wniosek organu prowadzącego przedszkole niepubliczne organ wykonawczy JST może wyrazić zgodę na odstąpienie od zachowania terminu o poinformowaniu o planowanej liczbie uczniów objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji lub na udzielenie dotacji w terminie wcześniejszym niż od początku następnego roku kalendarzowego.
Przedszkole specjalne nie może sfinansować z dotacji zakupu komory hiperbarycznej, jeżeli jej wartość przekracza 10 tys. złotych.
Z otrzymanej dotacji oświatowej można sfinansować zakup książek w formie nagród dla uczniów na zakończenie roku szkolnego.
Można udzielić dotacji niepublicznej placówce, której organ prowadzący nie zachował terminu wynikającego z art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych i złożył wniosek o udzielenie dotacji wraz z wnioskiem o przywrócenie ustawowego terminu.
Środki naliczane dodatkowymi wagami np. na uczniów mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz uczniów zajęć rewalidacyjno-wychowawczych powinny być wykorzystane na pokrycie wydatków związanych ze specjalnymi potrzebami uczniów niepełnosprawnych i odrębnie rozliczone. Sprawdź, jak wywiązać się z tego obowiązku.
Obowiązek szczegółowego rozliczania wydatków to nowe zasady dotyczące dotacji otrzymywanej na dzieci i uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Od początku 2019 roku obowiązują przepisy mówiące o tym, że dotacja otrzymana na uczniów niepełnosprawnych będzie odrębnie rozliczana – sprawdzamy szczegóły!
Nowe, restrykcyjne zasady wydatkowania i rozliczania dotacji otrzymywanej na dzieci i uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Przepisy nałożą obowiązek szczegółowego rozliczania wydatków poniesionych przez placówki niesamorządowe niebędące placówkami specjalnymi. Przedstawiamy szczegóły zmian.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.